Şengal’in sesi Nujiyan Erhan

22 Mar 2019

Şengal’de haber takibi yaparken katledilen gazeteci Nujiyan Erhan’ın ölümünün üzerinden 2 yıl geçti. Çalışma arkadaşları tarafından anılan Erhan için MKGP da bir açıklama yayınladı

Gazeteci Nujiyan Erhan’ın (Tuba Akyılmaz), Şengal’in Xanesor kasabasında haber takibi yaptığı sırada katledilmesinin üzerinden 2 yıl geçti. 3 Mart 2017 tarihinde Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı güçler tarafından başından vurularak ağır yaralanan Nujiyan Erhan, kaldırıldığı Hasekê Hastanesi’nde 22 Mart’ta yaşamını yitirmişti. Kürt kadın basının mihenk taşlarından biri olan, geride yetiştirdiği çok sayıda kadın basın çalışanını bırakan Erhan, yakınları, arkadaşları ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu tarafından anıldı.

Son durağı Şengal Urfa’nın Hilvan ilçesinde doğan Nujiyan Erhan, 2005 yılında özgür basın çalışmalarında yer almaya başladı ve birçok yeri gezerek hakikatin peşinden koştu. Son durağı ise IŞİD’den kurtarılan Şengal oldu. Şengal’de bulunduğu süre zarfında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Jin Haber Ajansı (JINHA) ve Gazete Şujin’de haberleri yayınlandı, Çira Tv’de ise program sundu. Her anını IŞİD’in en acımasız yüzüne şahitlik eden Ezîdî halkının sesini duyurmaya ayıran Nujiyan Erhan, özgün basın alanına da çok sayıda Ezîdî kadını kattı.

‘Şengal’e koşarak gitti’

Jinnews’e konuşan Nujiyan Erhan’ın çalışma arkadaşı gazeteci Rojbin Ekin, Nujiyan Erhan’ın birlikte çalıştığı her insanda etki bırakan bir kişiliği olduğunu, risk almayı sevdiğini ve önüne çıkabilecek engellerden korkmadığını söyleyerek, şöyle devam etti: “IŞİD’in Şengal işgali ve gerçekleştirmiş olduğu katliamlar, esir aldığı kadın ve çocuk haberleri karşısında Nujiyan hiçbir şey yapamamanın mahcubiyeti içerisindeydi. Şengal halkının sesini duyurmak istiyordu ve oraya gitme noktasında ısrarcı oldu. Şengale gitmeyi kabul ettirmek için de çok uğraşmış ve sonunda başarmıştı. Koşarak gitti.” Nujiyan Erhan’ın IŞİD katliamından kurtulan ve Şengal dağlarına sığınan Êzidî halkının sesi olduğunu, acılarını, gözyaşlarını, beklentilerini her fırsatta dünya kamuoyuna aktarmayı sürdürdüğünü kaydeden Ekin, “Şengal’in tamamen özgürleştirildiği haberini de kamuoyuna ilk aktaranlardan oldu. O’nun heyecanla çıkan sesiyle, mutluluğuyla Şengal’in tamamen özgürleştirildiğini duyduk” dedi

‘Nujiyan’ın katilleri’

Nujiyan Erhan’ın yarım bıraktığı ve yapmayı planladığı birçok çalışmasının olduğunu ifade eden Rojbin Ekin, Şengal halkı gibi ve vicdan sahibi olan herkes Şengal’in neden ve kimler tarafından savunmasız bırakıldığını sorguluyor. Nujiyan’ın arkadaşları olarak biz de Nujiyan’ı katledenlerden hesap sorulmasını ve yargılanmasını bekliyoruz. Çünkü Şengal’i savunmasız bırakanlar Nujiyan’ın da katilleri” dedi.

Kürt kadın basınının mihenk taşı

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), yaptığı yazılı açıklama ile Şengal’de Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı güçler tarafından hedef alınarak katledilen gazeteci Nujiyan Erhan’ı andı. Kadın gazeteciler yaptıkları açıklamada; “Bizler özgür basının kadın çalışanları olarak Nujiyan’ın bizlere bıraktığı mirası yarınlara taşıyarak, cesareti, kararlılığı ve mücadele iradesini kadından kadına aktaracak, yarım kalan her hikayenin tamamlayıcısı olacağız” dedi.

KADIN SERVİSİ


Etiketler :