Soma Katliamı 6'ıncı yılında unutulmadı

13 May 2020

Soma Katliamı'nda yaşamını yitiren 301 madenci katliamın 6'ıncı yılında anılıyor. Gerçekleşen anmalarda işçiler bu facianın sorumlularını unutmayacağız dediler

Bugün, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’nın yıldönümü. Gün dolaysıyla birçok kentte, çok sayıda sivil toplum örgütü açıklamalar yaparak, yaşamını yitirenler anıldı. Katliam sanıklarının son infaz düzenlemesinden faydalanmasına tepki gösterilen açıklamalarda, “Ne bu facianın sorumlularını unutacağız ne de Somalı emekçileri tekmeleyenleri” mesajı verildi.

Ankara

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMO) ve Ankara Tabip Odası (ATO), Soma katliamının 6’ncı yıldönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. ATO binasında gerçekleşen toplantıya, emek ve meslek örgütlerinin temsilcierl katıldı. Açıklamada, "Soma'yı Unutmadık, Unutmayacağız" pankartı açıldı.

Emek ve meslek örgütlerinin katliamının yıl dönümü dolayısıyla kentteki Madenci Anıtı önünde yapmak istedikleri anma etkinliğinin Valilik tarafından pandemi gerekçesiyle yasaklandığını hatırlatan ATO Başkanı Vedat Bulut, “Salgından kaynaklı 20 kişinin anma yapmasına izin vermediler ama biliyoruz, madenlerde yüzlerce kişi iç içe sosyal mesafe olmaksızın çalışıyor" diyerek tepki gösterdi.

Toplantıda konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün ise “Çarklar dönüyor; emekçiler, işçiler ölüyor” dedi. Soma katliamı üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen sıcaklığını koruduğunu dile getiren Görgün, “Soma’da 5’i mühendis, 301 maden işçisini yitirdiğimiz o günden bugüne acılarımız, yaralarımız daha da büyüdü. Dayıbaşlarına kadar uzanan bir çıkar ortaklığı, yer altında ve üstünde ortaya çıkabilecek olası vahşetin bedelini biliyor ve sonuçlarını göze alıyorlardı” diye belirtti.

Kaza değil katliam

Katliamdan sorumlu kişilerin cezalandırılmadığına ifade eden Görgün, “Ortaya çıkan sonuç vicdanları, adalet duygusunu tatmin etmediği gibi, kar hırsı uğruna işçilerin ölmesine, sakat kalmasına sebep olan patronlar, taşeronlar, dayıbaşları, işbirlikçi sendikalar, işçilere tekme atanlar ve siyasetin çıkar ortaklığı bir kez daha korundu, gölgelendi, sorumlular büyük ölçüde cezasız kaldı, kurtuldu. Soma bir iş kazası değil, bir cinayet ve katliamdır” diye konuştu.

Her yıl 7 tane Soma yaşanıyor

Görgün, “Türkiye de her yıl 7 tane daha Soma Katliamı yaşanıyor. İş cinayetlerinin esas nedeni çarklar dönsün, işçiler ölürse ölsün şeklindeki kar hırsı, savsaklanan denetim, özelleştirmeler, üretim zorlaması ve taşeronlaştırmanın teşvik edilmesidir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanını sermayeye, piyasaya terk etmek, gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almamak hata değil, bilerek, isteyerek yapılan bir tercihtir” dedi.

Talepler

Görgün, alınması gereken önlemleri ise şu şekilde sıraladı: “Maden işletmelerinin ve maden havzalarının işçi mezarlığına dönmemesi için madencilerin beklentisi ve talebi bu salgın ortamında enerji hammaddesi gibi zorunlu madenlerin dışında, tüm maden ocaklarının koronavirüs salgını kontrol altına alınana kadar, gelir kaybı olamadan üretime ara vermesidir. Çalışmak zorunda olan az sayıdaki maden işletmesinde vardiyalardaki çalışan sayısının azaltılması ve fiziki mesafe dahil salgında gerekli olan tüm önlemlerin eksiksiz alınmasıdır.”

Katliamı unutturmayacaklarını söyleyen Görgün, “Soma katliamını unutmamak unutturmamak hepimizin görevidir. İş cinayetlerinin olmadığı, çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız yeni bir toplumsal düzeni mutlaka kuracağız” şeklinde konuştu.

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu temsilcisi Seyit Ali Korkmaz ise son dönemlerde emek ve meslek örgütlerinin seçim sistemlerine müdahaleye tepki göstererek, “Demokratik olmayan yollarla baskı altında tutuluyoruz. Bunlar ile ilgili söylenecek çok sözümüz var kral çıplak demeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Adana 

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Soma maden faciasının yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Yaşamını yitirenleri anan Küçük, facianın siyasi sorumluları hakkında soruşturma dahi açılmadığını, şirket yöneticilerine ölen her bir madenci için sadece 6 gün ceza verildiğini anımsattı. Küçük, "Son infaz düzenlemesiyle de ceza indiriminden faydalandılar. Bu mu adalet diye soruyorum. Biz bu davada adalet sağlanana kadar haksızlığı haykırmaya ve mücadeleye devam edeceğiz” dedi

Maden Mühendisleri Odası (MMO) Adana Şube Başkanı Mehmet Yılmaz, Soma maden faciasının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Yaşamını yitirenleri anan Yılmaz, 6 yıl önce söyledikleri gibi, facianın kendisini de, yitirilen 301 maden emekçisini de unutmayacaklarını, unutturmayacaklarını ifade etti. Yılmaz, “Ne yitirdiğimiz canları unutacağız ne de ailelerinin yaşadığı acıları ve sosyal dramı. Ne bu facianın sorumlularını unutacağız ne de Somalı emekçileri tekmeleyenleri. İş cinayetleri ve meslek hastalıkları bir kader değildir” diye belirtti.

Hatay

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, Soma maden faciasının yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. İHD İskenderun Şubesi Eşbaşkanı Ayten Kılınç, "Bu düzen Soma’da siyaseten ve ahlaken göçük altında kalmıştır. Bu düzen ve onu ayakta tutan zihniyetin sonucu olarak, Türkiye iş cinayetlerinin en fazla olduğu ülkelerden biri olmuştur. Soma Katliamını unutmamak, unutturmamak hepimizin görevidir" dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Soma katliamı, Hatay, ANKARA,