Soma Katliamı davasında 37 beraat

03 Eki 2020

Yargıtay, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı davasında karar verdi. Holding sahibi Alp Gürkan’a verilen beraat kararı onandı, Can Gürkan’ın 15 yıl hapis cezası ise bozuldu.

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Holding’e bağlı Soma Kömür İşletmeleri’ne ait maden ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan ve 301 madencinin hayatını kaybettiği katliam davasında karar çıktı. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı davasında karar verdi. Holding sahibi Alp Gürkan’a verilen beraat kararı onandı, Can Gürkan’ın 15 yıl hapis cezası ise bozuldu.

Şirket sahibine beraat

Aradan geçen 6 yıla rağmen ailelerin adalet arayışı henüz yerini bulmazken, ÇHD avukatlarından olan ve şu an tutuklu bulunan Selçuk Kozağaçlı başta olmak üzere avukatların bütün itirazların rağmen firma sahiplerine yapılan yargılamalarda düşük cezalar verilirken, neredeyse hayatını kaybeden madenciler suçlu görülmüştü. Kararın taşındığı Yargıtay önceki gün katliam davasında yeniden yargılamanın yolunu açsa da holding sahibi Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında verilen beraat kararlarını onadı. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a ise “basit taksirle ölüme neden olma” suçundan verilen 15 yıl hapis cezası bozuldu. Yargıtay, Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın “301 kez olası kastla öldürme” ve “162 kez olası kastla yaralama” suçlarından mahkûm edilmesi gerektiğini belirtti.

‘Sorumlu tutulmaları gerekli’

Verilen kararda, “Sanıkların tamamının karar alma süreci içerisinde bulunmaları ve şirketteki pozisyonları gereği ocak içerisindeki yüksek riskleri bilmelerine rağmen, ‘olursa olsun’ mantığı ile hareket ederek bu risklerin önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmayarak, gerçekleşen bu neticeden olası kasıtlarıyla sorumlu tutulmaları gerektiği, böylece sanıklar hakkında 301 kez olası kastla öldürme suçundan ve 162 kez olası kastla yaralama suçundan mahkûmiyet hükmü kurulması gözetilmeliydi” denildi.

Tutukluklarına devam denildi

Yargıtay ayrıca sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Teknik Müdür İsmail Adalı’nın tahliye taleplerini de reddetti. Tutuklu sanık Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi. Sanıklar kontrol baş mühendisleri Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu hakkında verilen beraat kararları da bozuldu. 12. Ceza Dairesi, her iki mühendisin “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık Haluk Evinç hakkındaki mahkûmiyet kararı ise eksik inceleme nedeniyle bozuldu.

EKONOMİ SERVİSİ


Etiketler : Soma katliamı,