Rusya savunma bakanı: Suriye ve Libya’daki IŞİD güçleri Afganistan’a geçiyor

28 Tem 2021

Suriye, Irak, Libya'dan sonra Dağlık Karabağ'a kadar taşınan silahlı grupların bu kez Afganistan'a yönünü çevirdiği Rusya'da üst düzeyde dillendirildi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye ve Libya da dahil olmak üzere başka ülkelerdeki IŞİD unsurlarının aktif şekilde yer değiştirdiğini ve Afganistan’a ilerlediğini tespit ettiklerini söyledi.

Rusya ajansı Sputnik'in haberine göre gazetecilere konuşan Şoygu, “Afganistan’da bir uzlaşmaya ve uluslararası ateşkese varılmasını umuyoruz. Bununla birlikte Suriye ve Libya da dahil olmak üzere başka bölgelerdeki IŞİD güçlerinin ne kadar aktif bir şekilde yer değiştirdiğini, bu ülkeye ilerlediğini görüyoruz” dedi.

Bakan Şoygu, silahlı unsurların bu konuda çok ciddi şekilde organize olduğunu ifade etti.

'Tehdit oluşması halinde Rusya karşılık verecektir'

Rusya'nın karşılık vermesi konusunda Şoygu şunları söyledi: “Sınırda yaşanan olaylar ve militanların Tacikistan topraklarına sızma girişimleri elbette göz ardı etmiyoruz. Tam da bu yüzden kesin olarak şunu söyleyebilirim. Müttefikimiz için, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesi için bir tehdit oluşması halinde Rusya elbette karşılık verecektir, bu karşılık ilk olarak da Tacikistan’daki 201. üs ile verilecektir.” 

Orta Asya bölgesine taşınmasını önlemek için

Şoygu, Afganistan’daki silahlı unsurların hareketliliğinin Orta Asya bölgesine taşınmasını önlemek için önlemler aldıklarını belirtti. Şoygu, “Bu amaçla Tacikistan ve Kırgızistan’daki Rus üslerinin muharebeye hazırlık düzeyini artırıyoruz, kriz durumlarına müdahale potansiyellerini güçlendiriyoruz. Ortadoğu’daki müttefik ve partnerlerimize silahlı kuvvetlerini modernize etmeleri, silah ve askeri teçhizatlarla donatmaları konusunda yardım ediyoruz. Askerlerin hazırlanmasına da önem veriyoruz” dedi.

Tatbikat yapılacak

“Gelecek hafta Afganistan’daki durumun kötüleşmesine karşı koymak amacıyla Tacikistan ve Özbekistan’la bu ülkelerin kendi topraklarında tatbikat gerçekleştireceğiz” diyen Şoygu, bu amaçla oluşumların ortadan kaldırılması, havadan keşif ve önemli mevzilerin korunmasına ilişkin çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

Şoygu, eylülde Orenburg bölgesinde Şanghay İşbirliği Ülkeleri (ŞİÖ) ile ‘Mirnaya Missiya-2021’ (Barış Misyonu-2021) isimli bir terörle mücadele tatbikatı gerçekleştireceklerini kaydetti. Şoygu, “Benzer bir tatbikat Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) katılımıyla Kırgızistan ve Tacikistan’da yapılacak” dedi.

ABD'nin aceleyle çekildiğini söyledi

ABD-NATO birliklerinin aceleyle geri çekilmesinin gerilimin artmasına neden olduğunu belirten Şoygu, “ABD, Orta Asya ülkelerinde yeni geçiş yolları ve lojistik yapılar oluşturma, kendi üslerini ve mevzilerini kurma olasılıkları konusunda daha fazla kafa yoruyorlar” açıklamasını yaptı.

Şoygu ŞİÖ topraklarında istikrarsızlaştırıcı süreçlerin önlenmesi için üye ülkeler arasında istişareler yürütülmesinin önemli olduğunu kaydetti. 

MOSKOVA

 


Etiketler : Sergey Şoygu, Afganistan,