Suriye'den İsrail'e füze fırlatıldı

19 Kas 2019

İsrail'in İslami Cihad komutanı Ebu'l Ata'yı öldürmesinden sonra bölgede tansiyon düşmüyor. İsrail Ordusu, Suriye'den fırlatılan 4 füzenin etkisiz hale getirildiğini açıkladı

İsrail'in geçen hafta Gazze'de Filistin İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadının komutanlarından Beha Ebu’l Ata’yı öldürmesinin ardından bölgede tansiyon yükseldi. DW Türkçe'de yer alan habere göre İsrail Ordusu tarafından yapılan açıklamada Suriye'den İsrail'e dört füze atıldığı ve füzelerin havadayken savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi.

İslami Cihad Hareketi komutanının öldürülmesinin ardından olayı "savaş ilanı" olarak değerlendirdikleri yönünde açıklama yapan Filistinli gruplar, Gazze'den İsrail'in iç bölgelerine roket saldırıları düzenlemişti. Gazze Şeridi'nden İsrail'e 450 füzenin atıldığı belirtiliyor. Ancak İsrail ordusu daha önce Suriye'den füze atıldığı yönünde bir bildirimde bulunmamıştı.

Şam'da patlama

İsrail ve İslami Cihad arasında 50 saat devam eden çatışmaların ardından ise ateşkes sağlanmıştı. Öte yandan SANA haber ajansı Şam Havalimanı yakınlarına patlamaların duyulduğunu bildirdi. İslami Cihad saldırı nedeniyle İsrail'i suçlarken, İsrail ordusundan konuyla ilgili açıklama gelmedi.

İslami Cihad komutanlarına saldırı

İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Tugayları'nın komutanı olan 42 yaşındaki Beha Ebu’l Ata Salı günü Gazze'deki evine yönelik düzenlenen hava saldırısında eşiyle birlikte öldürülmüştü. İsrail güçleri eş zamanlı olarak, Şam'ın batısında başka bir Kudüs Tugayları komutanı olan Ekrem el Acuri‘nin evine yönelik roketli saldırı düzenlemiş, bu saldırıdan Acuri'nin kurtulduğu ancak evde bulunan oğlu Muaz'ın öldüğü bildirilmişti.


Etiketler : füze, SURİYE, İsrail,