Suruç sular altında

06 Nis 2021

Seçim propagandası olarak bitirilmeden başlatılan Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi, yıllarca suya hasret kalmış toprakları bataklığa çevirdi

   Lezgin Tekay / URFA-MA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 29 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi seçim propagandası olarak drenaj kanalları açılmadan açılışını yaptığı Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi, birçok köyün su altında kalmasına sebep oldu. Tahliye kanallarının açılmaması ve boruların sürekli olarak patlaması köylüleri tarım yapamaz hale getirdi. 7 yıldır Suruç Ovası’nda süren sorunun hala çözülmemesi nedeniyle köylüler topraklarını terk etmeye başladı. Yıllarca kuraklık nedeniyle topraklarından faydalanamayan ova çiftçileri, şimdilerde sular altında kalan topraklarını ekemiyor.

Çocuklarımız sıtma oldu

Tarlası su altında kalan Büyük Sergen (Midêbê Mezin) köyünde yaşayan Fevzi Binici, “Yapılan bu pompajdan sonra tarlalarımız su altında kaldı. Geldiler tarlalarımızı gördüler, ‘Biz tahliye kanalı açacağız’ dediler. Ama sonra kimse gelmedi. Köy suyun içinde kaldı. Bütün çocuklarımız hep sıtma oldu. Mikrop kaptı. İçecek suyumuz yok. DSİ burada bir sondaj kazdı. Bu tarlaları su altında bırakan pis suyla karıştı. Biz mecburen o suyu içiyoruz. Bu nedenle köyde herkes hasta oluyor. Yaz geldiği zaman sineklerden duramıyoruz. Doğru dürüst yemek bile yiyemiyoruz” diye ifade etti.

Su geldi, göç başladı

Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi’nin tamamlanmadan hayata geçirilmesi sonucunda köylerindeki 100 hanenin yüzde 90’ının göç ettiğini aktaran Binici, camilerinin de sular altında kalması sonucu imamın köyü terk ettiğini söyledi. Mezarlıklarının da sular altında kaldığını belirten Binici, ölülerini ya Suruç’a götürdüklerini ya da bir tepeye defin ettiklerini ifade etti. Binici, yetkililere seslenerek, kanal açılmasını istedi.

Haftada bir ilaçlama yetersiz

Büyük Sergen köyü muhtarı Ayaf Çakır da, 65 dönüm arazisinin olduğunu belirterek, “Bin 200 tane fıstık ağacımı kurudukları için sökmek zorunda kaldım” dedi. Tarlalarını ekip biçemedikleri halde sulama parası faturalarının geldiğini aktaran Çakır, “O ürünleri ekmemize rağmen o suyun parasını ödüyoruz” diye belirtti. Belediye yetkililerin haftada bir gelip köyde ilaçlama yaptıklarını ifade eden Çakır, haftada bir ilaçlamanın sinekler için yetersiz olduğuna işaret etti.

Yağmursuz dönemde bile su altındalar

Oymaklı (Xindirxez) köyüne bağlı Atyolu (İmêrk) mezrasında yaşayan Ömer Yağmurlu ise aynı sorunlara işaret ederek, “Şu an yağmursuz dönemdir. En yağmursuz dönemde bile köyümüz su altında” diye konuştu.

Zarar gören bazı köyler

Taban suyunun yükselmesiyle yerleşim ve tarım arazilerinin zarar gördüğü köylerden bazıları: Küçüköprü (Tileynter), Eskice, Küçüksergen (Midêbê Biçûk), Büyüksergen (Midêbê Mezin) Ekili (Mizar), Pınarbaşı (Kurê Musa), Saygun (Qırıka) Yoğurtçu (Tıonek) Bilge, Kovalı, Üvecik (Kubika) Hacı Ahmet Mezrası, Yazı (Xerabsor), Hêcek, Ziyaret (Zaret) ve Uysalı (Mele Hemeze).


Etiketler : Suruç, Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi,