Suudi Adalet Bakanı'ndan Kaşıkçı açıklaması

21 Eki 2018

Suudi Arabistan Adalet Bakanı, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin gerekli prosedür tamamlandıktan sonra olayın mahkemeye sevk edileceğini açıkladı.

Suudi Arabistan Adalet Bakanı Walid bin Mohammed Al-Samani Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Al-Samani, “Cemal Kaşıkçı olayı Suudi Arabistan egemenliğindeki topraklarda meydana geldi. Gerekli prosedür tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek” dedi.

Merkel: Açıklama yetersiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki konsolosluğunda Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Kaşıkçı'nın öldürülmesini lanetleyen Merkel, Suudi Arabistan yönetiminden Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili şeffaflık beklediklerini ve bu cinayetin sorumlularının cezalandırılması gerektiğini ifade etti.

Kaşıkçı’nın yakınlarına başsağlığı dileyen Merkel, Suudi Arabistan'ın açıklamalarının yetersiz olduğunu söyledi.

Fransa ve İspanya'dan tepki

Öte yandan Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili tepkiler devam ediyor. Konuya ilişkin en son İspanya ve Fransa Dışişleri bakanlıkları farklı açıklamalar yaptı.Suudi Arabistan'ın kapsamlı bir soruşturma yapması çağrısında bulunan İspanya Dışişleri Bakanlığı, suçluların mutlaka hâkim karşısına çıkarılması gerektiğini vurguladı. İspanya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "İspanya hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, bu kabul edilemez olaylardan sorumlu kişilerin, kapsamlı ve şeffaf bir soruşturmanın ardından hâkim karşısına çıkarılması yönündeki çağrısına katılıyor" ifadelerine yer verildi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Fransa, Cemal Kaşıkçı, ALMANYA, İspanya,