Taliban istihbarat binasına saldırdı: 50 yaralı

13 Tem 2020

Taliban'ın Afganistan istihbarat binasına bomba yüklü araçla düzenlediği saldırıda aralarında kadın ve çocukların da olduğu 50 kişi yaralandı. Kunduz'daki çifte saldırıda da 14 Afgan askeri öldü

Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Semengan'da istihbarat (NDS) binasına yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en çok sayıda kişi yaralandı. Euronews'te yer alan habere göre görgü tanıkları, kentin merkez ilçesi Aybek'teki NDS binasının girişinde bomba yüklü aracın infilak ettirildiği, ardından silahlı kişilerle Afgan güvenlik güçlerinin arasında çatışma çıktığını dile getirdi.

Taliban üstlendi

Saldırının sorumluluğunu Taliban örgütü üstlendi. Örgütün sözcüsü Zebihullah Mücahit, yaptığı açıklamada, hükümet güçlerine ağır darbe vurduklarını belirterek, çatışmanın devam ettiğini kaydetti. Semengan Hastanesi Direktörü Abdulhalik Musaddık, patlamada aralarında 3 çocuk ile bir kadının da bulunduğu yaralı 43 kişinin hastanelere nakledildiğini aktardı. Musaddık, çatışma devam ettiği için ölü ve yaralı sayısına ilişkin net bilgi veremeyeceklerini dile getirdi.

Semengan Vilayet Sözcüsü Sıddık Azizi ise saldırıda 50'den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Kunduz'da çifte saldırı

Öte yandan Taliban'ın, Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde ordu ve polis karakollarına düzenlediği eş zamanlı saldırılarda 14 güvenlik görevlisi öldü.

Kunduz Valiliği Sözcüsü İsmatullah Muradi, saldırının ardından çıkan çatışmalarda Taliban üyesi 3 kişinin öldürüldüğünü, 4'ünün de yaralandığını kaydetti. Taliban'dan yapılan açıklamada ise saldırılarda 19 güvenlik görevlisinin öldüğü öne sürüldü.

KABİL


Etiketler : Taliban, Afganistan,