TJA şüpheli ölümleri durdurmak için çalışacak

26 Eyl 2020

Kadınların şüpheli ölümleri dikkat çekici oranda arttı. Mardin’de birkaç ay içerisinde 9 kadın yaşamını yitirdi. TJA aktivisti Şükran Erol, ‘Kendimizi Savunuyoruz’ kampanyasına şüpheli ölümleri araştırarak başlayacaklarını söyledi

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi - TJA), 15 Eylül’de “Em xwe diparêzin” (Kendimizi Savunuyoruz) sloganıyla kampanya başlattı. Türkiye ve bölge kentlerinde kampanyanın startını veren TJA, 4 ay sürecek olan kampanya çerçevesinde katledilen ve şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren kadınların ölümleri ile çocuk istismarlarını araştıracak. Kampanya çerçevesinde köy köy, mahalle mahalle dolaşarak kadınlarla bir araya gelecek olan TJA, kadınların özsavunmalarını geliştirmeleri için çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. TJA üyesi ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Eşbaşkanı Şükran Erol, başlattıkları kampanyayı değerlendirerek, sistemin bölgedeki kadınlar üzerinde var etmek istediği politikalara karşı kendilerini koruyacaklarını ifade etti.

Yapılanlara ‘dur’ diyeceğiz

Uzman çavuş Musa Orhan’ın İpek Er’e tecavüz etmesi ve ölüme sürüklemesi gibi olayların bir anda ortaya çıkmadığını dile getiren Şükran Erol, “Sistem genç kadınlar ve Kürtler üzerinde son süreçte çok kirli bir oyun oynuyor. Yapmak istedikleri şey kadınları kirli politikalarına çekmek. Ama biz yıllardır bunların farkındayız. Bu olay bir ilk değil. Bu kirli politikalara karşı ayakta kaldık. Bundan sonra da ‘Em xwe diparêzin’ diyerek kadınları koruyacağız. Bu kampanya son süreçte yaşanan olaylara bir nebze olsun ‘dur’ diyecek. Tacize, tecavüze ya da yaşanan intiharlara karşı kendimizi koruyacağız. Her alanda ayakta duracağız, kadın mücadelesini devam ettireceğiz. Genç kadınlar kendi ayakları üzerinde dursun. Kendilerini tanısınlar. Var olan sistem politikasının farkında olsunlar” dedi.

Derinlemesine bir çalışma

Mardin’de son 5 ay içerisinde 9 kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirip 3 kadının ise ortadan kaybolduğunu aktaran Erol, kentte yıllardır aynı politikaların devam etmesi nedeniyle kadın ölümlerinin dur durak bilmediğini söyledi. Başlattıkları kampanya ile şüpheli ölümleri araştırmaya başlayacaklarını ifade eden Erol, şöyle devam etti: “Son aylarda özellikle kentte ve köylerde kadınlar şüpheli şekilde yaşamını yitiriyor. Bu ölümlerin derinine indiğimizde kadınların baskıya maruz kaldığını ya da şiddete uğradığını görüyoruz. Bu kampanya kapsamında tek tek köylere gideceğiz. Kadınların sorunlarını, neler yaşadıklarını yerinde göreceğiz. Ölen kadınların aileleriyle konuşacağız. Ne kadar hızlı başlarsak başka ölümlerin yaşanmasına da o derece engel oluruz.”

Şüpheli ölümlere ‘intihar’ örtbası

AKP’nin kadınların şiddete karşı korunmasında en önemli mekanizmalarından biri olan İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alması ve uygulamaması kadın cinayetlerinin daha da artmasına neden oluyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre; kadın cinayetleriyle başa baş bir grafiğe ulaşan şüpheli ölümler de dikkat çekici şekilde yükselişe geçti. ‘İntihar’ denilerek üstü örtülen birçok şüpheli ölümün altından erkek şiddeti ve cinayetinin çıktığı ise kadın örgütleri tarafından birçok kez deşifre edildi. Kadınların şüpheli ölümlerinde başı çeken Kürt kentlerinde ise özellikle son aylarda Ağrı ve Mardin öne çıkıyor.

MARDİN


Etiketler : Kendimizi savunuyoruz, TJA,