Trump, İsrail-Filistin barış planını açıklayacak

28 Oca 2020

ABD Başkanı Donald Trump, "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı İsrail-Filistin barış planını bugün açıklayacağını duyurdu

Amerikan Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı İsrail-Filistin barış planını, bugün açıklayacağını duyurdu. Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Basına kapalı görüşmeden önce Oval Ofis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, ABD'nin tek taraflı Ortadoğu planını yarın açıklayacağını söyledi.

Büyük bir plan

Trump, bugün Türkiye saatiyle saat 20.00'de planı açıklayacaklarını belirterek "Bu çok büyük bir plan ve İsrail ile Filistinlilere yönelik bir teklif görevi görecek. Gerçekleşmeye en yakın plan bu. Neler olacağını göreceğiz. Başbakanın ve birçok Arap ülkesinin desteğine sahibiz. Sanıyorum sonunda Filistinlilerin de desteğini alacağız" dedi.

Filistin'in ilk başta anlaşmayı kabul etmeyeceğini, ancak zaman içinde bunu kabul edeceklerine inandığını ifade eden Trump, "Bu aslında onlar için çok iyi bir anlaşma. İçinde çok iyi maddeler var ve bunu isteyeceklerini düşünüyoruz. Şimdilik onlar olmadan anlaşma da yapmayız. Fakat sorun değil" diye konuştu.

Beyaz Saray, geçen hafta yaptığı duyuruda, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın ABD Başkanı Trump ile Washington'da bir araya geleceğini ve Ortadoğu planının bu görüşmeler sırasında açıklanacağını bildirmişti.

WASHINGTON


Etiketler : Barış planı, Filistin, Trump, ABD,