Trump koltuğundan olur mu?

Trump’ın azli durumunda piyasaların durumunu değerlendiren uzmanlar, piyasaların çökmeyeceğini ancak etkilenebileceğini söyledi. Trump’ın azledilmesi için ise Demokratların meclisi alması gerektiği ifade edildi

ABD Başkanı Donald Trump, son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili Fox TV’ye verdiği röportajda, “Benimle ilgili görevden azil süreci başlarsa piyasalar çöker” açıklamasında bulundu. Trump’a eskiden yakın çalışan iki isim hakkında yargı cephesinde son günlerde yaşanan gelişmeler, Trump hakkında görevden azil sürecinin başlayabileceğine dair tartışmaların yaşanmasına yol açtı. Piyasanın önde gelen kimi oyuncularına göre de Trump ile ilgili gelişmelerin hesabı gelişmekte olan ülke piyasalarına kesilebilir.

Dış politikaya yönelebilir

Amerikan yatırım bankası JP Morgan’ın Londra’daki varlık stratejistlerinden John Normand, yatırımcılara gönderdiği notunda Trump’ın ülkesinde ateş tahtasına oturmamak için dış politikaya yüzünü dönebileceğini söylüyor. Normand, azil iddialarının konuşulduğu bu dönemde gelişmekte olan piyasaların risk teşkil ettiğini ifade ediyor. ABD merkezli ekonomi ajansı Bloomberg ise buna örnek olarak Beyaz Saray’ın son dönemde Venezuela’dan Türkiye’ye, Rusya’dan Çin ve Güney Afrika’ya kadar birçok ülke ile yaşadığı sorunlara dikkati çekiyor.

Piyasalar umursamıyor

ABD televizyon kanalı CNN’de piyasalar baş yazarı olan Matt Egan da Trump’ın azledilmesi durumunda hisse senetleri piyasalarının diplere inebileceğini, ancak piyasaların çökeceğini söylemenin çok büyük bir iddia olduğunu aktarıyor. Yardeni Araştırma’nın yatırım danışmanlığı başkanı olan Ed Yardeni de CNN’e yaptığı açıklamada, “Trump yeri doldurulamaz biri değil. Piyasaların çökeceğini sanmıyorum” diyor.

En büyük tehlike Çin savaşı

Bugüne kadar ise piyasaların Trump’ın başkanlığına olumlu tepki verdiği görüldü. Özellikle Trump’ın vergileri indirmesi ve regülasyonları azaltması ile seçildiğinden beri S&P 500 endeksi yüzde 34 yükseldi, Dow Jones endeksi ise kazançlarını yüzde 40 artırdı. Diğer yandan Trump’ın Çin ile giriştiği ticaret savaşı ise dünya ekonomisi önündeki en büyük tehlike olarak görülüyor.

Pence mi geçecek?

Trump’ın koltuğundan olmasının henüz çok olası görülmediğinin altı çizilirken böyle bir durumda piyasaların daha farklı bir tepki verebileceği aktarılıyor. Ancak öyle bir durumda bile Trump’ın yerine geçecek olan Mike Pence’i piyasaların sevebileceği ifade ediliyor. Varlık yönetim şirketi Raymond James’ten politika analisti Ed Mills, “Sonuçta Trump ile aynı politikaları yürütecektir. Bu sefer gösteriş meraklısı bir karakter başta olmayacak” yorumunda bulunuyor.

Demokratlar meclisi alırsa azil başlar

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, New York’ta çıktığı mahkemede savcılarla anlaşma yaparak suçunu itiraf etti. Bu da dolaylı olarak bile olsa Trump’ın isminin bir federal suça karışmasına neden oluyor. Washington Post gazetesinin konuyla ilgili yaptığı haberde danışılan uzmanlara göre Trump’ın görevde olduğu süre boyunca suçlanması çok mümkün gözükmüyor. Trump’ın herhangi bir şekilde soruşturulabilmesinin tek yolu olarak görevden azil sürecinin başlatılması gözüküyor. Bu da Kongre’de Cumhuriyetçilerin çoğunluğu elinde tutması nedeniyle pek mümkün gözükmüyor. Ancak bu yıl içinde düzenlenecek ara seçimler neticesinde Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirmesi takdirinde bu mümkün olabilir.

Bakan’dan Trump’a yanıt

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, Fox televizyonu ile mülakatında “Adalet Bakanlığı’nı hiçbir zaman idare edemedi” sözleriyle kendisini hedef alan Başkan Donald Trump’a yanıt verdi. Sessions, yaptığı yazılı açıklamada “Adalet Bakanlığı’nın eylemleri siyasi hesaplardan etkilenmeyecektir. Ben ABD Adalet Bakanı olduğum sürece Adalet Bakanlığı’nın eylemleri siyasi hesaplardan uygunsuz bir şekilde etkilenmeyecektir. En yüksek standartları talep ederim ve bunlar karşılanmıyorsa da, harekete geçerim.” ifadelerini kullandı.

WASHİNGTON

Diğer Başlıklar

Onarım bitti kaygılar bitmedi

17/12/2018
Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirdiği tren ‘kazası’ sonrası, yol yeniden ulaşıma açıldı. Uzmanların ‘yolda sinyalizasyon olmalıydı’ değerlendirmelerine rağmen Bakan Turhan’ın…

Türkiye’ye peş peşe uyarı

17/12/2018
Erdoğan’ın Kuzey Suriye’ye operasyon yapacakları açıklamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Rusya ve ABD’nin ardından Avrupa Birliği de Türkiye’yi bölgedeki tabloyu…