Türk-İş: Salgınla ve krizle boğuşan işçiyi germeyin

05 Kas 2020

Türk-İş'e üye işçiler Meclis'e sunulan istihdam paketinin "köleleştirme paketi" olduğunu ifade ederek, buna karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 7'nci Bölge Temsilciliği, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen "istihdam paketi" olarak adlandırılan torba yasasına ilişkin temsilcilik önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında konuşan Türk-İş 7'nci Bölge Temsilcisi Bahri Zülküf Karakoç, istihdam paketi olarak adlandırılan torba yasasının "köleleştirme paketi" olduğunu ifade etti.

Salgın ve ekonomik sıkıntılar ile baş etmeye çalışan emekçilerin, istihdam paketi adı altında daha fazla köleleştirilmemesi gerektiğini söyleyen Karakoç, Türk-İş olarak ülke genelinde bu akşam iş çıkışı yapacakları alkışlı protesto ile mesajlarını gerekli yerlere iletmeyi amaçladıklarını belirtti.

Adana

Adana'da Türk-İş 4’üncü Bölge Temsilciliği, TBMM Plan Bütçe Komisyon'unda görüşülmeye devam edilen torba yasa teklifine karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Bölge Temsilciliği Toplantı Salonu’nda bir araya gelen çeşitli iş kollarından çok sayıda işçi, esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışmayı yaygınlaştıracak tasarının geri çekilmesini istedi.

İşçileri germeyin

Türk İş 4’üncü Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda Türk İş, DİSK ve Hak İş’in bir araya geldiğini belirterek, "köleleşme paketi" olarak nitelenen yasa tasarısı geri çekilmediği takdirde daha ileri eylemler gerçekleştireceklerini vurguladı. Hükümete seslenen Gülnar, “Derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı arttırmak ise o zaman gelin enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın. Ücretsiz izinleri engelleyin, ücretsiz izne çıkarılan bir emekçinin ailesinin günlük 39 TL ile geçinebildiğini hayal edin. Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz. Gelin bu yanlıştan vazgeçin. İşçilerin onlarca derdine bir dert daha eklemeyin. Salgınla, geçim sıkıntısı ile doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan işçileri daha fazla germeyin” dedi.

EKONOMİ SERVİSİ


Etiketler : istihdam paketi, TÜRK-İŞ, İşçi hakları,