Türk milliyetçiliği ülkeyi bölüyor

Eski ANAP Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş, dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Erdoğmuş, ‘Kürtlerin ülkeyi böleceği iddiası boşa çıkmıştır. Türk milliyetçiliğinin Türkiye’yi bölme tehlikesi ortaya çıkmıştır’ dedi

Berivan Altan/Ankara-MA

Anavatan Partisi’nden 21’inci dönem Diyarbakır Milletvekili seçilen Abdülbaki Erdoğmuş, AKP-MHP ittifakı ve siyasi gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. AKP ve MHP’nin yerel seçimlerde kendi alanlarını belirleyeceğini söyleyen Erdoğmuş, ittifakın devam etmesini beklediğini söyledi. Muhalefeti korkmadan ittifak yapmaya çağıran Erdoğmuş, Türk milliyetçiliğinin ve tekçi yeni sistemin Türkiye’yi bölme tehlikesi barındırdığını ifade etti.

Yeniden 1923’e döndüler

AKP-MHP arasındaki ittifakı, iki partinin ortaklığı olarak değerlendirmenin yetersiz kalacağını belirten Abdülbaki Erdoğmuş, “Yeni rejim üzerinden oluşan bir devlet ittifakıdır. Yeni çatlak, yeni rejimin tahkimiyle ilgili olabilir. Sistem inşasının tamamlandığını ve bu nedenle Bahçeli’nin kendi kulvarına AKP’yi çekmek istediğini düşünüyorum” dedi. AKP ve MHP’nin yerel seçimlerde kendi alanlarını belirleyeceğini söyleyen Erdoğmuş, ittifakın 2023’e kadar devam edebileceğini savundu. Yeni sistemi analiz eden Erdoğmuş, “Birinci Cumhuriyet’i CHP üzerinden inşa ettiler, ikinci Cumhuriyet’i de AK Parti üzerinden inşa ediyorlar. Bunun liderliğini de sayın Erdoğan yapıyor. Milliyetçilik, ulusçuluk,İslamcılık, devletçilik gibi ideolojilerden bir sentez oluşturuldu. Bu sentezde CHP’nin, AK Parti’nin, MHP’nin de fikirleri vardır. CHP, yeni sistemin dışında değil, kesinlikle. Ne yazık ki Türkiye ikinci Cumhuriyeti’ni de teklik üzerine kurdu. Teklik üzerinden 1923’e dönülmüş oldu. 1920’de açılan meclis çoklu bir meclisti. Cumhuriyetin çoğulculuk üzerine kurulacağı beklenirken, tekçi yapı ortaya çıkmıştı. Tıpkı bugün yeni cumhuriyetin çoğulcu yapı ve demokrasi üzerine inşa edileceğini beklerken yeniden tekçi yapı ortaya çıkması gibi” dedi.

Türk milliyetçiliği bölücü

Türk milliyetçiliğinin tehlikesine işaret eden Erdoğmuş, “Türkiye artık demokrasiye, hak ve özgürlüklere kapısını kapatmış bir ülke. Bu Türkiye’nin bölünmesini ve dağılmasını getirebilecek bir gelişmedir. Kürtlerin Türkiye’yi böleceği iddiası boşa çıktı. Türk milliyetçiliğinin Türkiye’yi bölme tehlikesi ortaya çıkmıştır. Esas olarak milliyetçiliğe karşı yeniden siyaseti organize olmak gerekiyor” dedi. Kürtlerin durumuna değinen Erdoğmuş, “Kürtlere baskı uygulanabilir, bugün olduğu gibi asimilasyon politikaları en derin biçimde uygulanabilir ancak hiçbir şekilde Kürtleri geriye döndürmek mümkün değil. Türkiye’nin bölünmemesi ve barışın tesis edilmesinin güvencesi Kürtlerdir. Bu da, Kürtlerin hak, hukuk ve adalet gibi temel problemlerinin çözümü ile mümkün” dedi. Erdoğmuş, Kürt partileri arasındaki ittifakın da Kürtlerin önünü açacağını söyledi. Muhalefetin ittifak yapmasının önemine de değinen Erdoğmuş, şunları ekledi: “İktidara karşı alternatif ittifaklar geliştirilmeli. CHP’nin HDP, Saadet Partisi ve İYİ Parti ile stratejik ittifaklar yapılması gerektiğini düşünüyorum. CHP ve HDP korkmamalı. Bir araya gelmek önemli. Bu durumda siyaset kazanır, iktidar kaybeder.”

Diğer Başlıklar

HDP: İstanbul’u haramilerden kurtaracağız

22/11/2018
HDP İstanbul İl Örgütü yerel seçim startını verdi. İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, İstanbul’daki seçim sonuçlarının demokrasinin seyri açısından belirleyici olduğunu…