Merkel Suriye'den götürülen paralı askerlerin çekilmesini istedi

16 Eki 2021

Erdoğan, Merkel ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, Türkiye'deki tutuklu Alman vatandaşlarının durumuna ilişkin "Her ülkede yargı bağımsızdır. Yargının vereceği veya verdiği karara benim Cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem mümkün değil"  dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Huber Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, "Türkiye olarak Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda önümüze çıkan engellemelere rağmen Merkel'in katkılarını takdirle hatırlayacağız" ifadesini kullandı.

Türkiye'deki tutuklu Alman vatandaşlarının durumuna ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, her iki ülkede yargının bağımsız olduğunu iddia etti.

'Türkiye'de yargı bağımsızdır'

Sputnik'in haberine göre yargının bağımsızlığını savunduklarını iddia eden Erdoğan, "Türkiye'de de yargı bağımsızdır. Yargının vereceği veya verdiği karara benim bir Cumhurbaşkanı olarak müdahale etmem söz konusu değil. Yeter ki yargının adil olduğuna hep birlikte inanmış olalım." diye konuştu.

Erdoğan, Merkel ile gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarıyla ilgili, "Türkiye-AB ilişkilerinin ilerlemesine ilişkin görüşlerimizi teyit ettik. Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye'deki gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk." dedi.

Erdoğan'dan sonra söz alan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz. AB'nin bu konuda Türkiye'yi desteklemesi bir gereklilik, bir şart" dedi.

Suriye'den getirilen paralı askerler geri çekilmeli 

Merkel göç konusundaki bir soruya, Türkiye'ye 6 milyar euroluk yardımın 4,5 milyarının gönderildiğini, 6 milyarlık miktarın da artırılması yönünde karar alındığını söyleyerek yanıt verdi.

Libya'da barış için Berlin'de başlatılan konferansın Fransa'da devam edeceğini aktaran Merkel, ülkeye Sudan'dan ve Suriye'den getirilen paralı askerlerin geri çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Merkel, Alman bir gazetecinin, ''Bu konuda ilerleme olup olmadığı konusunda bir fikriniz var mı?'' sorusuna şu yanıtı verdi:''Görüşmelerimizde başarılar da oldu. Bazı sorunları çözdük fakat yeni vakalar eklendi. Boşuna görüşmediğimizi düşünüyorum. Farklı bakış açıları var. Genelde görüşmeler başarılıydı diyebilirim.''

Merkel'den'İnsan hakları' eleştirisi

“Türkiye NATO müttefiki olarak bizim için önemli bir partner” ifadelerini kullanan Şansölye, “İnsan hakları konusundaki gelişmeler konusunda bireysel özgürlükler konusunda eleştirdim. Her zaman bunu da dile getirdim. Tabii ki çözüm aradık farklı bakış açılarımız olabilir jeostratejik açıdan birbirimize bağlıyız bağımlıyız” dedi.

'Başkanlık sistemi düşünmüyoruz'

Erdoğan'ın "Bundan sonraki süreçte de özellikle belki koalisyon hükümetleri olmamış olsaydı Almanya Türkiye ilişkileri çok daha farklı bir yere ulaşabilirdi" sözleri üzerine Merkel "Koalisyon ortaklarımla çalışmaktan mutlu olmadığım anlaşılmasın. Alman hükümetlerinin özelliği şudur, koalisyonlar bizim yapımıza uygundur. Biz bir başkanlık sistemi uygulamak istemiyoruz. Ama Türkiye ile iyi ilişkilerimizi sürdürmek istiyoruz."

 

HABER MERKEZİ


Etiketler : AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel,