Uca'nın avukatı: Berberoğlu kararı emsal alınmalı

08 Nis 2021

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın 2015-2016 yıllarında yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında açılan davanın duruşması görüldü. Dava ileri bir tarihe ertelendi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca’nın 2015-2016 yılları arası yaptığı basın açıklamaları nedeniyle hakkında "örgüt üyeliği" iddiasıyla açılan davanın 12'nci duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Feleknas'ın katılmadığı duruşmada avukatı Mehmet Emin Aktar ve Serdar Çelebi hazır bulundu. Duruşma heyet değişikliği nedeniyle dosyadaki evrakların okunması ile başladı.

Jinnews'in haberine göre Avukat Mehmet Emin Aktar, önceki beyanlarını tekrar ettiklerini belirterek, müvekkilinin Anayasa değişikliği dokunulmazlığının kaldırılması ile bir kez daha milletvekili seçildiğini hatırlattı. Anayasanın 83'üncü maddesine uygun şekilde dokunulmazlığın kaldırılmasının gerektiğini vurgulayan Mehmet Emin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) mahkemeye gönderdiği yazının da beyanlarını doğruladığını ve bu nedenle yargılamanın durdurulmasına karar verilmesini talep etti.

'Berberioğlu kararı emsal alınsın'

Kovuşturmanın durdurulmasını talep eden Serdar Çelebi de Enis Berberoğlu kararının emsal alınması gerektiğini belirtti.

 Mahkeme Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda (CBS) müzekkere yazılarak 2019'a ait yürütülen bir soruşturma dosyasının ayrıntılı şekilde bilgisinin istenmesine, bu kapsamda Uca'ya atılı suçun açık şekilde tarihinin sorulmasına karar verdi.

 Mahkeme heyeti ayrıca, yargılamanın durması yönünde kararı verilmesi hususunun, 1 Nolu ara karar yerine getirildikten sonra değerlendirmesine hükmederek, davayı 28 Eylül tarihine erteledi.

 DİYARBAKIR


Etiketler : HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca,