Ücret karşılığı pankart basan reklamcıya hapis cezası

10 Kas 2020

Mardin’de reklamcılık yapan Aslan ve dönemin MEYADER Derik İlçe Eşbaşkanı Esen hakkında, Apê Musa ve Uğur Kaymaz'ın pankartlarını ücret karşılığı bastığı için 2 yıl 1’er ay hapis cezası verildi 

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2015 yılında başlatılan soruşturma kapsamında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEYADER) Derik İlçe Eşbaşkanı Abidin Esen ve Reklamcı Şerafettin Aslan hakkında “örgüte yardım etmek” iddiasıyla 2018 yılında iddianame hazırlandı.

İddianamede reklamcı Şerafettin Aslan, derneğin talebi üzerine yaşamını yitiren bir YPG’linin cenaze töreni için ücret karşılığında hazırlanan pankartları basmakla suçlandı. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’ın haberine göre siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve derneklerin basın açıklamalarında kullanılmak üzere ücret karşılığı hazırlanan pankartlar ise delil olarak yer aldığı belirtildi.

Sakine Cansız’ın pankartı delil

İddianamede, Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde suikast sonucu öldürülen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğraflarının bulunduğu pankart ile 4 Eylül 1993 tarihinde “faili meçhul” bir şekilde hayatını kaybeden Halkın Emek Partisi (HEP) Milletvekili Mehmet Sincar’ın cenaze töreni için hazırlanan pankartlar da delil olarak gösterildi.

Uğur Kaymaz ve Musa Anter

Bunun yanı sıra Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) ilçe örgütleri için hazırlanan tabelalar ve babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 13 kurşun ile öldürülen Uğur Kaymaz’ın fotoğraflarının bulunduğu pankartlar suçlamaya konu yapıldı. İddianamede, Uğur Kaymaz ve Ahmet Kaymaz için “Mardin Kızıltepe’de ölen” ifadesi kullanılırken, Kürt bilgesi Musa Anter (Ape Musa) fotoğrafı da “sözde siyasal Kürt hareketinin mimarlarından olan Musa ANTER isimli şahsın fotoğrafının yer aldığı” ibaresiyle suçlama konusu yapıldı.

Herhangi bir delile ulaşılamadı

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yılı aşkın süren yargılamanın karar duruşmasında, savcılık tekrar ettiği mütalaasında örgütün hiyerarşik yapısına dahil oldukları yönünde Aslan ve Esen hakkında herhangi bir delile ulaşılamadığı belirtse de “(…) örgütün propagandasını yapmak maksadıyla kullanılabilecek, örgüt talimatları doğrultusunda gerçekleşecek gösteri ve yürüyüşler sırasında kullanılabilecek nitelikteki pankart, yaka fotoğrafları, branda ve benzeri eşyaların basılarak üretimini yapmak ve basılan bu eşyaların nakil ve dağıtımını sağlamak şeklindeki eylemleriyle silahlı terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etme suçunu işledikleri”ni iddia etti.

Ticari işletme

Şerafettin Aslan savunmasında, ticari işletme olduklarını, parasını ödeyenlerin taleplerine göre basım yaptıklarını, bir örgüte yardım ve yataklık gibi bir amacının bulunmadığını belirterek, emniyete başvuru gerektiren işlemlerde başvuru yaptıklarını, yasal olup olmadığının emniyeti ilgilendirdiğini söyledi.

Hapis cezası verildi

Mahkeme heyeti, reklamcı Aslan ile dönemin MEYADER İlçe Eşbaşkanı Esen hakkında “suçun işleniş biçimi, suç konusunun önem ve değeri, neticenin ağırlığı, sanığın kusurunun ağırlığı ile güttüğü amaç ve saiki nazara alınarak” gerekçeleriyle “örgüte yardım etme” unsurlarının oluştuğunu ifade ederek, 2 yıl 1”er ay hapis cezası verdi.

MARDİN

 


Etiketler : reklam, Uğur Kaymaz, Mardin, ceza, musa anter,