Urfa cezaevinde vaka sayıları artıyor

05 Kas 2020

Urfa Cezaevi’nde koronavirüs vakaları artarken, bazı tutukluların durumunun kötü olduğu belirtildi. Aileler yakınlarının hayatı için endişeli 

Urfa T Tipi 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı artarken,bazı hastaların durumunun kötü olduğu ve hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde salgına yakalanan Perviz Azizi ve Ali Beki adlı tutukluların yanı sıra Zeki Alakuş, Fahretin Alakuş, Mehmet Alakuş ve Reşo Ali adlı tutuklularında koronaya yakalandıkları öğrenildi.

Mehmet Alakuş’un durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırıldığı ifade edilirken, Alakuş’un kardeşi Rabia Alakuş, aynı cezaevinde babası ve amcasının da salgına yakaladığını, karantinada olduklarını ve durumlarının kötü olduğunu söyledi.

'Testi pozitif çıkanları babamların yanına koymuşlar'

18 Eylül’de babası Zeki, abisi Mehmet ve Amcası Fahrettin Alakuş’un mahkemeye getirildiklerini, dönüşte karantinaya alındıklarını aktaran Rabia Alakuş, mahkemeden sonra 14 günlük karantina süreçlerinin bittiğini ve test sonuçlarının negatif çıktığını  belirtti. Buna rağmen odalarına gönderilmediğini vurgulayan Alakuş, Telefon ve normal görüşün yasaklandığını, tüm çabalarına rağmen kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi. Alakuş, "Dışarıdan gelen iki kişinin testi çıkmış. Bunu bile bile yine babamların yanına koymuşlar. En sonunda babamların salgına yakalandıklarını öğrendik” dedi.

Babası Zeki Alakuş ve amcası Fahrettin Alakuş’un cezaevinde karantinada olduklarını ve durumlarının ağır olduğunu söyleyen Alakuş, ağbeyinin durumunun kötüleştiğini ve hastaneye kaldırıldığını söyleyledi. Alakuş, cezaevi yönetimi ve iktidarın tutuklulara yaklaşımını eleştirerek "Ailemizin sağlığını sorumsuz birinin ellerine bırakmak istemiyoruz. Cezaevlerinden çıkacak tabutların sorumlusu iktidardır” dedi.

Dün ailesi ile görüşen Mehmet Binici adlı tutuklu ise, Reşo Ali, Perviz Azizi, Ali Beki, Mehmet Alakuş ve Zeki Alakuş adlı tutukların salgına yakalandığını bilgisini verdi.

Kaynak: MA


Etiketler : urfa cezaevi, pandemi, Salgın,