Urfa'da dolu fıstığı vurdu çiftçiler zor durumda

29 May 2020

Urfa'da yağan dolu ekili arazilerin büyük kısmına zarar verdi ve fıstık üretimine darbe vurdu. Halk çiftçinin desteklenmesini ve bölgenin “afet bölgesi” ilan edilmesini istedi.

Urfa’nın Bozova ilçesinde etkili olan dolu yağışları, kentin tarımında önemli bir yere sahip olan Antep fıstığına büyük zarar verdi. 1 Nisan, 21 Nisan ve son olarak 24 Mayıs’ta etkili olan yağışlardan kaynaklı, çiçek açma döneminde olan fıstıklar ya ağaçtan düştü ya da yaralanarak kurumaya yüz tuttu.

Bozova Ziraat Odası Başkanı Fuat Almas, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini talep ederek, çiftçinin kredi ödemelerinin 1 yıl ertelenmesini ve kredi verilmeyen çiftçilere de kredi imkânı sağlanmasını istedi.

Fıstıkta durum felaket

Bozova’da fıstık yetiştiricilerinin yaşadığı durumu "felaket" olarak tarif eden Almas, “Bu dolu yağışları ile fıstığın hepsi gitti. Ağaçlar yaralandığı için gelecek sene de fıstık yetişemeyecek. Geçen sene zaten yoktu. Yani, Bozova’daki fıstık üreticileri 3 yıl fıstık göremedi ve göremeyecek. Ağaçlar yaralandığı için 2-3 yıl kendini toparlayamaz. Kısacası bu yıl fıstık yok Bozova’da” dedi.

Tarım Bakanı’na seslenen Almas, söz konusu durum karşısında şu taleplerde bulundu: “Burası afet bölgesi ilan edilmeli. Şayet 'bütçe yok' denilecek ise, en azından kredisi olan çiftçilerimizin ödemeleri 1 yıl ertelensin. Kredi verilmeyen çiftçilerimize de bir yıl sıfır faiz ile kredi verilmesini öneriyoruz."

Yörenin tek geçim kaynağı

Kulanşehir Mahallesi'ndeki çiftçilerden Mehmet Kılıç ise, yaklaşık 40 dönüm fıstık ağacının olduğunu aktardı. En iyi dönemde 4 ton fıstık kaldırdığını, doludan dolayı bu yıl en fazla 500 kilogram kaldırabileceğine değinen Kılıç, bu yıl fıstığın iyi olduğunu, lakin doludan dolayı hepsinin ziyan olduğunu belirtti. Kılıç, geride kalan fıstıkların ise, yaralandığını ve onların yakın dönemde çürüyeceğini söyledi. Fıstık ağaçlarının 2 yılda bir ürün verdiğine dikkati çeken Kılıç, “Bu yıl dolu vurdu. Ağaçlarda yaralandı. Dolayısıyla fıstık ağaçları 2-3 yıl daha ürün veremez duruma geldi. Şu anda mağduruz. Benim fıstıktan başka gelirim yok. Verdiğimiz emeğimizin hepsi boşa gitti. Şimdiye kadar en az 3 bin lira ilaçlama yaptık” sözleriyle yaşadığı mağduriyete değindi.

Kaynak: MA


Etiketler : Fıstık, antep fıstığı, Çiftçi, Urfa,