'Usulsüz yapılaşmaya' karşı gelince!

22 Ara 2020

Görevden uzaklaştırılan HDP’li Doğubayazıt Belediyesi Meclis Eşsözcüsü Turan, kararın arkasında ihraç edilen Belediye Eşbaşkanı Acar’ın olduğunu belirterek, 'Birçok yeri usulsüz bir şekilde yapılaşmaya açtı' dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Doğubayazıt Belediyesi Meclisi Eşsözcüsü Hamide Turan, İçişleri Bakanlığı kararıyla 10 Aralık’ta görevden uzaklaştırıldı. Söz konusu karara, HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu tarafından bir süre önce partiden ihraç edilen Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar'a "hakaret etmek" iddiasıyla Turan hakkında açılan soruşturma gerekçe gösterildi. Turan, hakkında verilen karara ilişkin konuşarak, altında yatan nedenleri anlattı.

İmar revizyonundaki değişiklik   

Kararın arkasında partiden ihraç edilen Yıldız Acar ve kimi "yandaş" belediye meclis üyelerinin olduğunu belirten Turan, Acar ihraç edildikten sonra belediye meclisinde yaptıkları itirazların "tehdit" olarak algılandığını belirtti. Acar'ın kimi "yolsuzluklar" gerekçesiyle partiden ihraç edildiğini hatırlatan Turan, bu "yolsuzlukların" başında imar revizyon planındaki değişikliklerin olduğunu dile getirdi. İmar revizyon planının hayata geçirilmesi için HDP'li meclis üyelerinin Acar ve "yandaşlarının" sözlü ve fiziki saldırısına maruz kaldığını vurgulayan Turan, yaşanan kargaşa sonrası imar revizyonunun imzalandığını söyledi.

'Halkın mağdur edildi'

Turan, imar revizyon planı görüşmeleri sürecine dair şunları söyledi: Polislerle birlikte bizi meclisten çıkardılar. Kargaşadan yararlanarak daha önce attığımız imzaları 'biz oradaymışız' gibi gösterdiler. İmar Komisyonu'ndaki arkadaşlarımız projeleri değerlendirdi ve kentin şehir planlamasını bize gösterdi. Bu durum Yıldız Acar’ın işine gelmedi. Çünkü müteahhitlerle büyük bir planı var. Göreve geldiğinden bu yana bize bunu hissettirdi. Bizim en büyük mücadelemiz de bu imar sorunuyla başladı. Şu an müteahhitlerle anlaşıp, birçok yeri usulsüz bir şekilde yapılaşmaya açtı. Meclisin hiçbir onayı olmadan imar revizyonunu hayata geçirdi. Halkın büyük bir kısmı bundan dolayı mağdur edildi. Yoksul ailelerin bulunduğu alanların üzerine park, okul, cami gibi yapılar yapılmış. Yıldız Acar da insanlara para teklif ederek, ‘şehrin güzelleşmesi için sizden bu kadar para alırsam, sizin bu sorununuzu halledeceğim’ gibi söylemlerle yaklaşıyor. Bunun üzerine tartışmalar yaşandı. Onun destekçileri de var.

‘Tehdit’ yalanı

Bu durumun kısmi olarak basına da yansıdığını anımsatan Turan, Acar'ın hakkında yaptığı "ihbar" sonucu TEM'de ifade verdiğini söyledi. Turan, "Mecburiye Şahin, Baran Karahan ve Mahmut Doğan adlı meclis üyeleri ile bir yerel gazete sahibi olan Rıza Solak da aleyhime ifade verdi. İfadelerinde, onları tehdit ettiğimizi iddia ettiler. Bunun üzerine hakkımda soruşturma açıldı" dedi. Bu soruşturmadan sonra Belediye Meclis Eşsözcüsü Muhammed Çamlıbel ile birlikte görevden uzaklaştırıldıklarını söyleyen Turan, sonrasında ise sık sık emniyet mensupları tarafından rahatsız edildiklerini ifade etti.

‘Susmak bizim için ihanettir’

Turan, tüm yönelimlere rağmen çalışmalarından geri adım atmadıklarını vurgulayarak, "Susmak bizim için ihanettir" dedi. Turan, "Çünkü biz halkın seçilmişleriyiz. Görevden uzaklaştırılmam bu mücadelenin sonu anlamına gelmiyor. Benim için mücadelenin başlangıcıdır” diye konuştu. Acar’ın ifadeleri üzerine kimi meclis üyelerinin de daha önce görevden uzaklaştırıldığını iddia eden Turan, şunları söyledi: “Geçen gün yine meclisin içinde arkadaşlarımıza polis saldırdı. Tekrar dile getirmek istiyorum. Biz TEM’den tehditvari bir süreçten geçtik ve hala da geçiyoruz. Sürekli hakkımızda dosyalar açılıyor. ‘Yıldız Acar’a hakaret ettiniz, niye onu yolsuzlukla suçluyorsunuz’ gibi söylemlerle karşılaşıyoruz."

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 


Etiketler : Hamide Turan, Yıldız Acar, yolsuzluk, Doğubeyazıt,