Van Gölü'nde mültecileri taşıyan tekne battı

29 Haz 2020

Van Gölü'nde bir teknenin battığı ve içinde onlarca mültecinin olduğu belirtildi. Valilik, bir kaptanın bulunduğunu ancak tekneyle ilgili hiçbir ize ulaşamadığını açıkladı. 


Van'da önceki gün mültecileri taşıyan bir teknenin Van Gölü'nde battığı ve içinde olan onlarca  mültecinin hayatını kaybettiği belirtildi. Tuşba ilçesinde bulunan Çarpanak Adası yakınlarında gerçekleştiği belirtilen olayda  teknede çok sayıda olduğu iddia edilirken, jandarma ve sağlık ekiplerinin olay yerine gönderildiği ancak teknenin nerede battığı  konusunda bir bilgiye ulaşılamadığı aktarıldı.


Konuya ilişkin Van Valiliği'nden yapılan açıklamada ise Gevaş ilçesi Yoldöndü Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunan Altınsaç Mahallesi’nde 27 Haziran 2020 günü saat 22.00 sıralarında kendi tekneleriyle Van Gölü’ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş isimli şahıslardan uzun süre haber alınamadığının mahalle muhtarı tarafından aktarıldığı belirtildi.


Olayın duyulmasının ardından polis ve jandarma teknenin battığı tahmin edilen bölgelere giden tüm yolları kapatırken, mahallede yaşayan bir yurttaş ajansımıza; "Teknenin Gevaş'tan geldiğini düşünüyoruz. Köylüler dün gece iki kişinin kurtulduğunu teyit etti. Teknede çok fazla kişinin olduğu bilgisine ulaştık" bilgisini verdi.


Olayın yaşandığı tahmin edilen bölgeye giden tüm yollar kapatılırken, gazetecilerin de bölgeye girişine izin verilmiyor.

Kaynak: MA


Etiketler : Mülteci, van,