Yapım aşamasındaki devrim

Dünyanın dört bir yanından kadınların katılımıyla Frankfurt’ta gerçekleştirilen 1. Uluslararası Kadın Konferansı’nda sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede örgütlenme ve ortak bir ağ kurulması öne çıktı.

Almanya’nın Frankfurt kentinde 6-7 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 1. Uluslararası Kadın Konferansı’na dünyanın pek çok bölgesinden kadın yer aldı. Goethe Üniversitesi’nde 500’ü aşkın kadının katılımıyla yapılan konferansın sonuç bildirgesi açıklandı. Tüm kadınların ataerkil sistem tarafından kadınlara karşı küresel bir savaş yürütüldüğünün farkında olduğuna dikkat çekilen konferansta, binlerce yıldan beri kadınların farklı biçimlerde ataerkilliğe karşı mücadele verdiği vurgulandı. Konferansın açıklanan sonuç bildirgesi ise şu şekilde: “Kadınlara karşı yükseltilen yeni küresel savaş dalgası temelinde kazanımlarımızı hedeflerken, dünyanın her yerinde her zamankinden daha fazla eşit ve özgür bir yaşamı tasavvur etme ve gerçekleştirme araçlarını büyütüyoruz. Bunun bilincinde olarak bize ait olanı alacağız: Gücümüzü ve özgürlüğümüzü. Bunu, ataerkilliğin bizi karşı karşıya bıraktığı büyük vahşiliğe rağmen gerçekleştireceğiz.”

Kadın emeği sömürülüyor

Kadınlara karşı yürütülen küresel savaşın farklı yüzleri olduğunun vurgulandığı bildirgede, alenen kadın düşmanlığı yapan, ırkçı ve ataerkilliği iktidarı tekelleştirmek için kullanan dünya liderleri de eleştirildi. Dünyanın her yerinde kadın emeğini sömüren kapitalistlerin işaret edildiği bildirge şu şekilde devam etti: “Bununla birlikte ve çok daha önemli olarak kadınlar var.İnsan hakları için çalışanlar, feministler, kadın savaşçılar, siyasetçiler, aktivistler var. Kendilerini ve ailelerini güvenli bir yere kavuşturmaya çalışan Suriyeli, Libyalı, Orta Amerikalı ve Batı Afrikalı mülteci kadınlar var. Bütün alanlarda mücadele ve inşa eden Zapatista kadınları var. Ve bir de Rojava’da devrimi ören ve başka bir dünyayı tasavvur eden kadınlar var. Bütün bu farklı yollarla hep birlikte geleceğimizi örmekteyiz. Şimdi bütün bu farklı mücadeleleri anlamanın, değerlendirmenin, hissetmenin ve desteklemenin zamanıdır. Ve her şeyden önemlisi bu mücadelelerin parçası olmanın zamanıdır!”

‘Yeni ve özgür toplum’

“Son iki günde bizler, dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak Frankfurt’ta bir araya geldik. Geleceği nasıl örebileceğimizi ve yapım aşamasındaki kadın devrimine nasıl katkı sunabileceğimizi tartıştık. Konferansta birçok kadının dile getirdiği gibi örgütlenmeliyiz, zincirlenmeliyiz, örgütlerimizi ağlaştırmalıyız. Kadınların Dünya Demokratik Konfederalizmini inşa etmeye başlamalıyız. Bu konferansı ve bu ağı bunun ilk adımı haline getirelim. Her birimizin ve hepimizin özgürlüğü için mücadelemizi birlikte sürdüreceğimizi beyan ediyoruz. Hiçbir kadının yaralanmasına izin vermeyeceğiz. Ataerkilliğe karşı mücadelemizi kazanacağız. Yeni ve özgür bir toplumun yeni kurumlarını yaratacağız. Bir devrimin yapım aşamasında olduğunu ilan ediyoruz. Kapitalizmin yaşadığı kriz bizim mücadelelerimizin sonucudur ve şimdiki zaman bu çağı, 21. yüzyılı kadınların ve halkların yüzyılına dönüştürmenin tarihi fırsatını sunmaktadır. Bir konuşmacımızın da dediği gibi, bizler Jin olarak Jiyan’ımızın Azadî’ye dayanmasını istiyoruz.”

KADIN SERVİSİ

Diğer Başlıklar

 Bilgen: Parti kurulları karar verecek

19/11/2018
HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, görevlerinden istifa ettiği yönündeki açıklamalara ilişkin, “Parti kurulları karar verecek” açıklaması yaptı. HDP Grup Başkanvekili…

Renk verici karmin böceği

19/11/2018
Tüm dünyada ve Türkiye’de yiyecek ve içeceklere katılan kırmızı renk verici olarak karmin böceği kullanılıyor. Karmin böcekleri, Güney Amerika’da özel…