Yeni yıl yeni cinayetlerle başladı

06 Oca 2019

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 bin işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Yeni yılda cinayetlerin azalması beklenirken, peş peşe iş cinayeti haberleri gelmeye başladı. Bursa ve Çorum’da 4 işçi yaşamını yitirdi, 4 işçi ise zehirlendi.

Çorum’da İŞKUR inşaatındaki asansör boşluğuna düşen iki işçi hayatını kaybetti. Bursa’da ise kanalizasyonda çalışırken zehirlenen 2 işçi hayatını kaybetti, 4 işçi zehirlendi. Çorum’daki kaza dün akşam saatlerinde merkez Fevzi Çakmak Caddesi’nde geçtiğimiz yıl temeli atılan inşaat halindeki yeni İŞKUR binasında gerçekleşti. İnşaatta çalışan diğer işçilerin durumu fark etmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Sağlık ekiplerinin olay yerine yaptığı incelemede asansör boşluğuna düşen Emrullah Ersoy ve Ökkeş Sürmeli isimli 2 işçinin hayatını kaybettiğini tespit edildi.

Bursa’da 2 can kaybı

Bursa’da 6 işçi girdikleri kanalizasyon borusundaki gazdan zehirlendi. 2 işçi hayatını kaybetti, 4 işçi tedavi altına alındı. Ölen 2 işçi kardeşti. Bursa’da, özel bir firmaya ait sondaj şantiye borusunda çalıştıkları sırada su tahliye motorundan çıktığı tahmin edilen dumandan zehirlenen 6 işçiden kardeş olan Yasin Balandi (18) kaldırıldığı hastanede, Atilla Balandi (25) de olay yerinde hayatını kaybetti. Kardeşlerden en büyüğü Musa Balandi ve diğer 3 işçi ise hastanede tedaviye alındı. Akşam saatlerinde Merkez Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi’nde meydana gelen kazada, özel bir firmaya ait sondaj şantiye borusunda çalışan bir işçi, girdiği temiz su yatay sondaj borusundan çıkamayınca diğer işçiler de yardım etmek için boruya girdi. Boruda olan ve su tahliye motorundan çıktığı tahmin edilen dumandan dolayı toplam 6 işçi zehirlendi. Boruda kalan ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan 5 işçiden durumu ağır olan Yasin Balandi hastanede, yaklaşık 2 saat borunun içerisinde kalan Atilla Balandi ise olay yerinde hayatını kaybetti. Diğer 4 işçi Muhammet Efe, Mehmet Aydın,İbrahim Orçan ve Musa Balandi ise Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Urfalı 3 kardeş

Urfa’dan Bursa’ya çalışmak için geldikleri öğrenilen Musa, Atilla ve Yasin Balandi kardeşlerden, Atilla Balandi’nin eşinin yeni doğum yaptığı, çocuğunu göremeden hayatını kaybettiği öğrenildi. Olayda hayatını kaybeden Yasin Balandi’nin ise geçen aylarda sosyal medya hesabında şantiyede çekildiği bir fotoğrafı paylaşarak, “Çok şeyden korkarım ölüm hariç, hiçbir şeyin altında kalmam deniz hariç” ifadelerini yazdığı görüldü.

HDP’den kınama

HDP Emek Komisyonu, Bursa ve Çorum’da meydana gelen işçi cinayetleri ile ilgi bir açıklama yaptı. Komisyon adına açıklama yapan Günay Kubilay, işçilerin ailelerine başsağlığı diledi. Kubilay, “İş cinayetleri, seri ve toplu cinayetlere dönüşmüş durumda. Her gün çok sayıda işçi ‘iş kazası’ adı verilen cinayetlerle yaşamını yitiriyor” diyerek şunları belirti: “İş cinayetlerinin temel nedeni AKP iktidarının ve Erdoğan rejiminin her şeyi emeğin yağması ve doğanın talanına dayalı olarak siyasal zor aygıtlarıyla yürütmeye çalıştığı sermaye birikim rejimidir. Bu rejimde güvenli ve sağlıklı çalışma koşulu, insanca yaşam düzeyi yoktur. Her şey sermayenin ihtiyaçlarına uyarlanmıştır. Az maliyet çok kar, az zaman çok iş kuralı temel düstur olarak benimsenmiştir. Bu nedenle bütün iş cinayetlerinin siyasi sorumlusu Erdoğan rejimi ve AKP iktidarıdır.”

EKONOMİ SERVİSİ


Etiketler :