Yıllar sonra köyüne dönen keldani Kartay 4 bini aşkın fidan dikti

80’li yıllarda Silopi’deki köyünü terk etmek zorunda kalan ve yıllar sonra köyüne dönen Keldani Petrus Karatay,  Kısıtlı olanaklarla köyde yaşamını idare ettiğini söyledi. Elektrik ve Altyapı sorunlarının olduğunu belirten Karatay, “Muhakkak ortam huzura kavuşacak ve çalışmalarımız daha iyi yapacağız” dedi.

Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Cudi Dağı eteklerinde bulunan Aksu (Herbol) Köyü’nde yaşayan Keldani yurttaş Petrus Karatay (63), 80’li yıllarda göç etmek zorunda kaldığı köyünde kısa bir sürede yaptığı çalışmalarla çevresindeki insanlara örnek oldu. Bu yılın Ocak ayında, sosyal medya paylaşımları ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanan ve 11 gün sonra tahliye edilen Karatay, bugüne kadar birçok evin yapımı, hafriyat alanında kalan Süryani yurttaşların mezarlarının yeniden inşası, binlerce meyve fidanının dikimi ve arı yetiştiriciliği gibi birçok işe öncülük etti.

2009 yılında köyüne döndü  

2009 yılının başlarında “Köye Dönüş Projesi” kapsamında Avrupa’da yaşayan 27 aileyle birlikte dönmeye karar veren Keldani Karatay, bir yıl sonra köyde ev yapımına başladı. Bölgedeki yaşanan süreçten kaynaklı birçok ailenin “geri dönüş”ten vazgeçmesine rağmen kararından geri adım atmayan Karatay, 2’si tamamlanmış toplam 5 evin yapımına öncülük etti. Engebeli ve uzun bir yola sahip olan köye yıllardır inşaat malzemelerinin taşınmasını sağlayan Karatay, ev inşasının yanı sıra daha önce birçok kez yakılmış ormanlık alana da 4 bini aşkın meyve fidanı dikti. Cudi’deki köyünde yaz aylarında Avrupa’dan gelen misafirleriyle yaşayan, kış aylarında ise genelde tek kalan Karatay, maden şirketinin hafriyatı altında kalan yaşamını yitirmiş Süryani yurttaşların kemiklerini de çıkararak, yeni bir mezarlığın yapılması için büyük emek harcadı. Hiç yorulmadan haftanın 3-4 günü Silopi kent merkezine gelerek, köyün inşası için gerekli malzemeleri temin eden Karatay, yaşadığı süreci Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

‘Fidanları sarp yerlere dikiyoruz’ 

“Bölgeye örnek olabilecek ve yüksek yaşam standardına sahip bir köy yaratmak istiyoruz” diyerek, daha sonra köydeki yaptığı çalışmaları göstermeye başlayan Karatay, “5 ev yaptık. İnşaatlar şu an durmuş durumda. Ama her şeye rağmen köyümüzü sahipsiz bırakmıyoruz. Fidan ekimlerimiz devam ediyor. Fidanları sarp yerlere dikiyoruz. Düzlük alanları ileride ailelerin ev ve bahçe yapması için boş bırakıyoruz. Bunlar gelecekte köye büyük yararlar sağlayacak” dedi.  Yangınlardan dolayı defalarca emeklerinin boşa gittiğini söyleyen Karatay, “Elektrik sorunumuz var. Altyapı yok. Ulaşımda ciddi anlamda zorluk yaşıyoruz. Kıt imkanlarla köyümüzde duruyoruz. Muhakkak ortam huzura kavuşacak ve çalışmalarımız daha iyi yapacağız”  dedi.

‘Çalışmalarımın örnek alınması mutluluk verici’

“Yeni bir yaşam yaratmak benim için bir gururdur” diyen Karatay, çalışmaları örnek alan insanların olmasını mutluluk ile karşıladıklarını ifade ederek, “Bir yerde toprak, güneş ve su varsa insan geçimini sağlayabilir. Eğer sağlayamıyorsa insan kabahati kendisinde bulmalı” diye konuştu.

Diğer Başlıklar

Yasanın tamamı anti-demokratik

19/11/2018
Sağlık yasasının tamamının anti-demokratik olduğunu söyleyen HDP’li vekiller, ‘Herkesin yararlanabildiği demokratik bir yasaya ihtiyaç var ve biz mücadelesini vereceğiz’ dedi…

Doğayı devlet tahrip ediyor

19/11/2018
Bölge kentlerinde savaş politikalarının sonucu tahribat devam ediyor. Mezopotamya Ekoloji Hareketi Eşsözcüsü Seher Ataş, Hakkari ve Van’da yaşanan tahribatları değerlendirdi.…

On Gözlü Köprü’ye ziyaretçi akını

18/11/2018
Dicle Nehri’nin en ihtişamlı köprülerinden biri olan tarihi On Gözlü Köprü hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor. Dicle Vadisi üzerinde yer…