Yine idamı savundu, 'HDP'nin yeri sokaklardır' dedi

01 Eki 2020

Yeni yasama döneminde konuşan Erdoğan, kendisini protesto eden HDP için 'Onların yeri sokaklardır' dedi. Erdoğan ayrıca Meclis'te karar alınırsa idamı onaylayacağını söyledi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’in 27’nci dönem 4’üncü yasama yılına ilişkin Genel Kurul’da konuştu. Erdoğan, dünyanın yeni krizlerle karşılaştığını belirterek, salgın sürecinin bunu daha da açığa çıkardığını söyledi.

Azerbaycan'a destek mesajı

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalara değinen Erdoğan, şunları söyledi: "Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanlarında olduğunu belirtmek istiyorum. Minsk-3'lüsü denilen ülkelerin 30 yıla yakın zamandır bu sorunu ihmal ettikleri için bu olumsuz gelişmeler karşısında ateşkes arayışı içinde olmaları kabul edilebilir değil. Bir şey mi istedin, işgalcilerin bu topraklardan çıkmaları gerekir ki bir çözüm olsun. Azeri kardeşlerimiz topraklarına döneceği günü bekliyor. Önce bunu masaya yatırın. Bunları Sayın Putin, Sayın Macron’la görüştük. Oturdular, konuştular netice yok. Şimdi netice zamanı. Azeri kardeşlerimiz de kendi göbeklerini kesmenin adımını attılar."

'İdamı onaylarım'

Erdoğan konuşmasının ardından kendisine gazeteciler tarafında yöneltilen idam cezası ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesi konularında, "Meclis'te idamla ilgili olumlu karar verildiğinde onaylarım" dedi. Erdoğan Anayasa Mahkemesi konusundan da parlamentoda çalışma olursa seve seve onaylayacağını söyledi. Erdoğan, HDP'nin Genel Kurula katılmamasıyla ilgili ise "Varlığıyla yokluğu belli olmaz, onların yeri sokaklardır" diye konuştu.

HABER MERKEZİ


Etiketler : İdam, Erdoğan, hdp,