Zindanlar gaz odaları olmadan

25 Mar 2020

Koronavirüs iktidarların gerçek yüzünü bir turnosol kağıdı misali ortaya çıkarıyor. Egemenler toplumların yoksunlukları üzerinden gelir kaynaklarına el koyar, yoksullaştırır ve sömürgeleştirir. Parayı tanrılaştırır. İnsanlardan çok parayı güvenceye alan önlemler paketi çıkarır.

Tuzu kurular ve devlet yetkilileri hiç çekinmeden medyada boy boy ‘evden çıkmayın, tadını çıkarın’ diyecek kadar pişkinleşir. Hem de Türkiye’de bir gün çalışmazsa eve sadece kuru ekmek götüremeyecek milyonlarca insan varken. Koronavirüsü fırsat bilip asıl emeli olan küçük esnafı yok edip büyük esnafı koruma planı yapar.

Hegemonların yan hegemoncukları -ki bunlar red ve inkarcılar- hayal bile edemedikleri emellerine koronavirüs ile ulaşma gibi insanlığa karşı işlenebilecek en büyük suçlar işliyor.

Paramiliter güçlere dönüşen istihbarat öldürmeye kılıf uyduramadıklarını koronavirüse yakalandı adı altında sessiz sedasız gömebilir. Yani bir suikast silahı gibi kullanır.

Devletin örgütlenme düşmanlığını geliştiren toplumsal muhalefeti bastıracak araca dönüştürür.

Her türlü fırsatçılık, rant, sömürü aracını burdan üretir. Sağlığı burdan pazarlar

Sokağa çıkma yasağı ile her evi erkek egemenliğinin işkencehanesine dönüştürür, kadın katliamlarının zeminini güçlendirir. Çocuklara uygulanan taciz ve tecavüzleri görünmez kılar.

Toplumun üçüncü kuşak üniversitesi olan yaşlılığı bir suçluluğa dönüştüren ayrımcı söylemleri, cinsiyetçi, ırkçı, dinci zihniyeti geliştirir.

Halkların, inançların barınma yerlerini işgal eden yüzsüz devletlerin bir imzasıyla pazarlanan göçmenlerin katliam suçundan yargılanmadan kurtulma planı yapar.

En korkuncu ve tarihin kara sayfalarından silinmeyecek olan düşünce özgürlüğünden tutsak edilen binlerce direnişçi esiri tahliye etmeyerek her koğuşu Adolf Hitler’in gaz odalarına dönüştüren toplu katliamları koronavirüse yüklemek olur.

Türkiye halklarının tarihin kara sayfalarına bu utançlarla geçmemesi için duyarlı ve yetkili tüm çevreler bir an önce harekete geçmelidir. Zindanlar gaz odalarına dönüşmeden, PKK lideri Sayın Abdullah Öcalan ve arkadaşlarının da dahil sağlıklı, güvenlikli tahliye edilmeleri derhal sağlanmalıdır.

Ayşe Gökkan

Ayşe Gökkan


Etiketler : ayşe gökkan,