12 yaşındaki iki öğrenci 'genel ahlak' gerekçe gösterilerek okuldan atıldı

18 Eyl 2021

Mardin Kızıltepe Sınav Koleji’nde 7’nci sınıf öğrencisi iki çocuğun notlaşması okul yönetimi tarafından 'genel ahlaka aykırı' bulunarak, okuldan atıldı. Bir velinin olayın üzerine gideceğini söylemesi üzerine okul müdürü tarafından tehdit edildi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan Kızıltepe Sınav Koleji’nde 7’nci sınıf öğrencisi iki çocuğun notlaşması okul yönetimi tarafından “genel ahlaka aykırı” bulundu, iki öğrenci de okuldan atıldı. Çocukların 97 defa doğum yapan bir kadına dair okudukları haber üzerine kendi aralarında notlaşmaları nedeniyle velileri okula çağrıldı. Velilerden çocuklarını başka bir okula almaları istendi. Duruma ilişkin gerekçeyi öğrenmek isteyen velilere, çocuklarının “okulun genel ahlaki kurallarına ters davrandıkları” söylendi.

'Kağıt yazışmaları normal'

Çocuklardan birinin velisi olan Klinik Psikolog Mehmet Karaaslan konuya dair Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal'a konuştu. Okul Müdürü Abidin Aslan ile görüşmesini aktaran Karaaslan, çocukların aralarında geçen kağıt üzerindeki yazışmanın yaşları gereği normal olduğunu, yazışma içeriğinin “genel ahlaki kurallara” aykırı olmadığını kaydetti. Çocukların aralarındaki yazışmanın öğretmenleri tarafından alınmasının ve fotoğraflanmasının da hukuki olmadığını kaydeden Karaaslan, “Çocukları yanlarına çağırmışlar. Psikolog gözetimi yok, pedagog yok. Psiko-sosyal destek ve krize müdahale yönetmeliğine göre de hareket edilmemiş. Çocuğa, ‘Sen bize durumu anlat, sana bir şey yapmayacağız’ demişler. Çocuklarda olduğu gibi anlatmış. Bunun üzerine nihai karar vermişler” dedi.

'Bilgilendirilmeleri aydınlatılmaları gerekiyor'

Okulun Rehber öğretmeniyle de görüştüğünü ancak sonuç alamadığını vurgulayan Karaaslan, rehber öğretmenin “Okulun ahlaki değerlerini nasıl göz ardı edeyim. Bu çocukları göndermezsem aileler bu duruma tepki gösterecek” dediğini söyledi. “Hangi ahlaki değerler” diye soran Karaaslan, “Bu yaş grubundaki çocuklar meraklı oluyor. Bu çocukların cinsel eğitim dersleri almaları gerekiyor. Bilgilendirilmeleri aydınlatılmaları gerekiyor. Bastırılmaları değil” ifadelerini kullandı.

Müdürden tehdit

Müdürle görüşmesi sırasında olayın üzerine gideceğini söylemesi üzerine Okul Müdürü Abidin Aslan’ın kendisine “Farklı bir kimliğimle bunun hesabını sorarım” diyerek tehditte bulunduğunu söyleyen Karaaslan, baskı nedeniyle ailelerin çocuklarını başka okula kaydettiğini söyledi.

Okul Müdürü: Basit bir nakil işlemi

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı Okul Müdürü Abidin Aslan, olayı “basit bir nakil işlemi” olarak niteledi. Konunun haber yapılmamasını isteyen Aslan, “Biz bir yazı göndereceğiz. Rahat olun, bir haber hazırlayıp, göndereceğiz” dedi. Okul müdürünün bu tutumundan dolayı aileler, çocuklarını okuldan alarak, başka bir okula kaydetti.

MARDİN  

 


Etiketler : Mardin,