Canları gitti şimdi de köyleri yok ediliyor

18 Tem 2018

Soma’daki katliamda 11 kişinin yaşamını yitirdiği Elmadere ve Değirmencieli köylerinde bugün de termik santral kurulmak isteniyor. Santral için derelerde kurulan barajlar canlı yaşamı şimdiden yok etti

Soma maden faciasında 11 işçinin yaşamını yitirdiği Elmadere ile komşu köy Değirmencieli’de 2014 yılında kurulan Fina Enerji Holding girişimi olan Polyak Enez şirketi, kömür çıkarmaya başladı. Türk, Avustralya ve Alman teknolojilerinin kullanıldığı Çinli işçilerin çalıştırıldığı santralin sahipleri ise finans alanında Hüsnü Özyeğin ve Galatasaray’ın eski başkanı Polat Kömürcülük’ün sahibi Adnan Polat. Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde “alım garantisi modeli” ile sermayedarlara kolaylık sağlanmış, kamunun elinde olan ama kamu tarafından işletilmeyen alanların ruhsatları bu yılın Şubat ayında yapılan kanun değişikliği ile özel sektöre devredilmişti. Amacın kamuya gelir sağlamaktan ziyade “üretim ve istihdam” olduğu açıkça belirtilen açıklamada, Berat Albayrak 15 ay üretimin ardından kamuya kömürden pay vereceğini belirtmişti. Henüz faaliyete geçmemiş olan termik santral için ise bölgede santralin soğutulmasında kullanılmak üzere, yurttaşların kullandığı dereler üzerinde bir baraj yapılması söz konusu.

Ne hava kalacak ne su

Bakanlığın desteğini alan Polyak Enez de, bölgede Elmadere ve Değirmencieli başta olmak üzere çevre köylerden tarlaları satın aldı. Santral hakkında ismini vermeden konuşan bir köylü, “Bizim tütünümüz para etmedi, mecbur kaldık göçtük Kınık’a. Bir köyden 13-14 hane göçtü. Köyler mahalle de olunca satın almaları kolaylaştı. Şimdi tarlalarımız onların elinde. Termik santral faaliyete geçince ne hava kalacak ne tarla ne de su. Santrali soğuttuktan sonra çıkan sıcak su ne olacak? Derelere gidin bakın önceden balık tutardık, kurbağalar vardı. Şimdi ses seda yok, balık yok. Bir kaç seneye köy de kalmaz burada” dedi.

İZMİR


Etiketler :