Diyarbakır'da bir öğretmen tutuklandı

09 Kas 2020

Diyarbakır’da gözaltına alınan öğretmenlerden 17’si daha serbest bırakıldı, bir öğretmen ise tutuklandı

Diyarbakır’da 5 Kasım Perşembe günü “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alınan 29 öğretmenden 11’i Cuma günü serbest bırakılmıştı. Bugün sabah saatlerinde gözaltındaki 18 öğretmen, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Öğretmenlerden Şenay Koç, Zeynep Kaya, Kasım Aydın, Yıldırım Arslan, Saliha Zorlu, Recep Şimşek, Mehmet Baydemir, Mehmet Emin Yücel, Halis Kızılırmak, Ezgi Çelik, Mehmet Arda, Devrim Durucan, Fatih Mutlu, Pelda Sevim, Murat Derince savcılık ifadesinin ardından adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. Savcılık ifadelerinin ardından Devrim Durucan, Abbas Şahin ve Mehmet Edip Erdoğdu tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Gizli tanık

Öğretmenlere emniyet ve savcılıkta, katıldığı sendikal faaliyetler, telefon dinlemesine takılan konuşmaları ve bir gizli tanığın kendi aleyhlerine verdiği ifadeler soruldu. Soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı ise sürüyor.

3 öğretmenin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasının ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen öğretmenlerden 2’si daha serbest bırakılırken, birisi tutuklandı.

“Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Devrim Durucan ve Mehmet Edip Erdoğdu adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. Aynı suçlamayla tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Eğitim Sen’in bir önceki dönem Diyarbakır Şube Başkanlığını yürüten Abbas Şahin ise tutuklandı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : DİYARBAKIR, Gözaltı,