‘Misyonumuz IŞİD’le mücadele’

20 Tem 2018

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Minbiç yol haritası kapsamında Türkiye ile ABD’nin cephe hattında yapacağı ortak devriyeler için verilecek eğitimlerin yakında başlayacağını söyledi. Votel ayrıca Suriye’de YPG’nin rejimle konuşmasını anladıklarını, bunun sahanın bir gereği olduğunu söyledi. Votel, “Suriye’de İran’a odaklı bir misyonumuz yok, asıl misyonumuz IŞİD ile mücadele’’ dedi. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Minbiç yol haritası kapsamında Türkiye ile ABD’nin cephe hattında yapacağı ortak devriyeler için verilecek eğitimlerin yakında başlayacağını söyledi. Orgeneral Votel, ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) video konferans yöntemi ile bağlanarak, ABD’nin Ortadoğu’daki operasyonları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Rusya ile ABD’nin askeri işbirliği yapmasının mevcut Ulusal Savunma Yetki Yasası kapsamında yasak olduğunu hatırlatan Votel, Rusya ile işbirliği yapması için Kongre’den yetkinin verilmesi gerektiğini ve kendisinin de Kongre’den bu yönde bir talepte bulunmadığını ifade etti.

‘İran ile ilgili görevimiz yok’

ABD’nin Suriye’de İran’ın etkisini azaltmaya yönelik bir çabasının olup olmadığına ilişkin bir soruya da Votel, Suriye’de tek misyonlarının IŞİD ile mücadele olduğunu söyledi. Votel, “Doğrudan İran’a odaklı bir görevimiz yok. Bununla birlikte varlığımızla, oradaki operasyonlarımızla onların faaliyetlerini dolaylı olarak etkiliyoruz. Onların tek taraflı amaçlarının peşinden gitmelerini engelliyoruz ve zorlaştırıyoruz” diye konuştu.

‘DSG’nin ilişkilerini anlıyoruz’

Ana omurgasını Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) oluşturduğu YPG’nin durumuna ilişkin de değerlendirmede bulunan Votel, Suriye’nin kuzeydoğusunda ortaklık yaptıkları gruplarla iyi ve etkili bir iletişime sahip olduklarını ve bu grupların kendilerine karşı şeffaf olduğunu söyledi. Votel, “Biz Demokratik Suriye Güçleri’ni rejimle ilişki kurma konusunda teşvik etmiyoruz. Tabii sahadaki pragmatik gerçeği de anlıyoruz. O alandaki tüm aktörler birbiriyle konuşuyor. Bu, o bölgedeki hayatın bir gerçeği” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ


Etiketler :