'2016'da da direndik yine direneceğiz'

28 May 2020

“Evlilik yoluyla af” düzenlemesine karşı 2016 yılında verdikleri mücadeleyi hatırlatan Kadın Savunma Ağı Üyesi Buse Üçer, “direnişe devam edeceklerini” vurguladı

İktidarın “Evlilik yoluyla af” düzenlemesini, Meclis’in açılmasıyla tekrar gündeme getireceği yönündeki tartışmalar devam ediyor. Kadın Savunma Ağı Üyesi Buse Üçer, iktidarın 2016'dan bu yana gündeme getirdiği yasaya karşı direnmeye devam edeceklerini söyledi.

'AKP virüsü kadınları eve tıktı'

Düzenlemenin 2016 yılından bu yana sürekli gündeme getirildiğini söyleyen Üçer, kadınların o dönem Meclis'te yaptığı açıklamayı hatırlatarak yasaya karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

İktidarın bu kez pandemiyi bahane ederek, normal şartlarda çıkaramayacağı, büyük tepkiler göreceği yasaları çıkarmayı planladığını söyleyen Üçer, "İnfaz yasası da bunlardan biriydi. Basit yaralama, tehdit, şantaj faillerinin hepsi dışarı bırakıldı. Bunların birçoğu evlerine döndü, hayatta kalan kadınları ile failleri AKP virüsü bir evin içine tıktı. Biz kadınlar istismarı affetmeye hazırlanan AKP'ye sesleniyoruz; direnişe hazırlanmaya ihtiyacımız yok. Çünkü direnişi hiç bırakmadık” dedi.

'Asla vazgeçmeyeceğiz'

Kapitalist sistem karşısında gerçek değerlerini hatırlayan ve "kadın dayanışması yaşatır" diyen kadınlar olarak var olduklarını söyleyen Üçer, özsavunmanın da önemine değindi: “Öz savunmayı sadece fiziksel savunma olarak görmüyoruz. Kolektif bir öz savunma hareketi kurmaya çalışıyoruz. Biz kadınlar olarak önce kendimizi sonra birbirimizi savunacağız, bu bizim savunma mekanizmamız. Hukuki, psikolojik destek ile kadınların yanında olacağız. Ve en önemlisi kadınların emekle kazandığı haklardan asla vazgeçmeyeceğiz. ŞÖNİM çalışacak; çalışmazsa yakalarında olacağız. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulanacak; uygulanmazsa karşılarına dikileceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MA


Etiketler : İstismar affı, kadın savunma ağı,