2020 Newrozu’nun biçimi ve mesajı

16 Mar 2020

DTK ve HDP ile birlikte Kürdistani siyasi partiler dünyaya yayılan virüs nedeniyle bu yılki kitlesel Newroz etkinliklerini iptal ettiklerini büyük bir buruklukla ilan ettiler. Buruktular, çünkü nihayetinde Newroz’a ilişkin böyle bir karar alıyorlardı.

Newroz’un başta Kürtler olmak üzere bölgedeki tüm halklar için ne anlama geldiğini çok iyi bilenlerin bu kararı almakta hayli zorlandıklarını tahmin etmek hiç de zor değil. Zira Kürt halkı bir Newroz halkıdır. Asur İmparatorluğu şahsında gerçekleşen devletçi uygarlık saldırılarına karşı Kürtlerin kazandığı zaferin sembolik ifadesidir, Newroz. Bu yönüyle Kürtler için Newroz, yeniden dirilmektir. Newroz böyle oldu ve hep böyle de kaldı. O her zaman için Kürtleri dirilten bir direniş bayramı oldu. Zaten Newroz’u tarihin sürdürülebilir şekilde kutlanan en eski bayramlarından biri haline getiren de budur.

Evet, ne yazık ki Kürtler dünyayı saran salgın nedeniyle bu yıl kitlesel Newroz etkinliklerini yapmama kararı aldı. Halbuki bu yılki Newroz’u ulusal birliklerini pekiştiren ve İmralı tecridini ortadan kaldıran bir Newroz yapmakta oldukça kararlıydılar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kürtler başta Bakur olmak üzere Kürdistan’ın tümünde ve Kürtlerin yaşadığı her yerde en kitlesel şekilde Newroz’u hep birlikte kutlama hazırlıklarını yapıyorlardı. Kürtler ulusal bir tutum alarak ne istediklerini söylemenin günü haline getireceklerdi Newroz’u. Bunun için de faşizmden, egemenlerden kaynaklı hiçbir engeli, bugüne kadar olduğu gibi yine tanımayacaklardı. Ancak halkımızın iradesini temsil eden partiler, kurumlar halk sağlığını düşünerek, böylesi bir kararı aldılar

Kuşkusuz ki iptal edilen Newroz değil, onun kitlesel etkinlikler bölümüdür. Zaten Newroz’u engellemeye hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini, bugüne kadar kendisini var ederek gelen Newroz yeterince ispat etmiş durumda. O nedenle Newroz yine “yeni gün” olarak, “diriliş ve direniş bayramı” olarak her yerde çok büyük bir coşkuyla kutlanacak.

Bu yıl ilk Newroz ateşini Kürt yurtseverliğini, Kürtlüğü en derinlemesine yaşayan yerlerin başında gelen Mardin yaktı. Savur ve Dêrik’te Newroz ateşleri tam da olması gerektiği gibi coşkuyla ve mücadele ruhuyla yakıldı. Savur ve Dêrik halkı hepimizin Newroz’unu eylemleriyle kutladı, bizler de yaktığımız Newroz ateşiyle onların ve tüm Kürdistanlıların Newroz’unu kutluyoruz. Anlaşıldı ki, bu yılki Newroz’u böyle kutlayacağız.

Kürt halkı kendisini yeniden var eden Newroz ateşini bulunduğu her yerde harlatacak. Bu yıl Newroz ateşi her Kürt evinde, her sokakta, her mahallede yakılacak. Her kentin, her kasabanın, her köyün her sokağı ve mahallesi Newroz ateşiyle aydınlanacak. Bu yıl Newroz kutlamayan bir Kürt, Newroz ateşi yakmayan bir Kürt evi kalmayacak. Kürt halkı ve dostları bu yılki Newroz mesajlarını böyle verecek. Herkes de almaları gereken mesajı böyle alacak.

Kürtler en çok da İmralı tecrit ve işkence sistemine karşı olduklarını haykıracaklar. Son İmralı yangını sonrası Kürt halkı Sayın Öcalan konusunda ne kadar hassas ve duyarlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Kürdistan’ın her yerinde gösterdiği tepki, geliştirdiği eylemsellikler bir kez daha İmralı kapılarının açılmasını sağladı. Ancak çok iyi biliniyor ki, soykırımcı faşist rejim İmralı işkence sistemini kalıcılaştırmak ve hiçbir şeyin değişmeyeceği algısını herkese ekmek istiyor.

Son yangın örneğinde bir kez daha görüldü ki ancak mücadele edilerek yaşanır ve var olunur. Mücadelesiz var olmak, bir şey elde etmek, özgür olmak hiç mi hiç mümkün olmamaktadır. Bir Newroz halkı olan Kürtler bunu fazlasıyla biliyor. Zaten Newroz’u da bu kadar anlamlı ve kutsal kılan onun bu yönüdür. O nedenle varlıklarını mücadele etmeye borçlu olan Kürtler, bu Newroz’u da var olmaları ve özgürlüklerini sağlama mücadelesinin en güçlü şekilde verildiği bir direniş süreci olarak karşılıyor. Kürtlerin bu Newroz’da yakacakları ateş, atacakları sloganlar, tutacakları govend, verecekleri mesaj tepeden tırnağa bu şekilde olacaktır. Bu yönüyle bu Newroz da tıpkı öncekiler gibi daha fazla direniş Newroz’u, mücadele Newroz’u olacaktır.

O halde hiç zaman kaybetmeden, şimdiden başlayarak Kürtlerin yaşadığı her yerde, tüm sokak başlarında, her evin önünde Newroz ateşleri yakmanın, etrafında halaya durmanın tam zamanı! Başta Kürt halkı olmak üzere tüm halkların diriliş bayramı Newroz kutlu olsun!...

Cafer Menafi

Cafer Menafi


Etiketler : Cafer Menafi,