2020’de 227 doğa savunucusu katledildi

14 Eyl 2021

Dünyanın dört bir yanında doğa savunucuları katliamlara uğruyor. Kapitalizmin azgın saldırılarına karşı direnen yerli halkların katliamların başlıca hedefi olması dikkat çekiyor

Doğa ve insan hakları örgütü Global Witness, geçen yıl dünya genelinde 227 kişinin doğayı savunmaya çalışırken öldürüldüğünü açıkladı. 2019 yılında da en az 212 doğa savunucusu katliama uğramıştı. 2016 yılından bu yana katliama uğrayanların sayısı 1200’ü aşmış durumda. Örgütün geçtiğimiz pazar günü yayımladığı 2020 yılı raporuna göre rekor sayıdaki cinayetlerin dörtte üçü Latin Amerika’da gerçekleşti. 65 kişinin öldürüldüğü Kolombiya, 2019’dan sonra 2020’de de listenin ilk sırasında yer aldı. Kolombiya’yı Meksika 30, Filipinler 29, Brezilya 20, Honduras 17, Kongo Demokratik Cumhuriyeti 15, Guatemala 13, Nikaragua 12, Peru 6 ve Hindistan’da 4 doğa savunucusu katledilmesi izledi. Kolombiya’da 11 yaşındaki iklim eylemcisinin bile ölümle tehdit edilmiş olması durumun vahametini gösteriyor.

Katliamların 1/3’ü yerlilere!

Raporda kurbanların yüzde 71’inin ormanları, diğerlerinin nehirleri ve denizleri korumaya çalışırken yaşamını yitirdiği kaydedildi. Ayrıca saldırıya uğrayanların üçte biri, dünya nüfusunun sadece yüzde 5’ini oluşturan yerli halklardan olması dikkat çekici. Fransız haber ajansı AFP, Kolombiya’nın güneybatısında madencilik faaliyetlerine ve şekerkamışı yetiştirilmesine karşı çıkan Celia Umenza’yla görüştü. “Biz yerliyiz... Bizi sadece çevrenin ayakta tutabileceğini biliyoruz” diyen Umenza, şimdiye kadar üç saldırıdan kurtulduğunu açıkladı.

‘Kocaman silahlarla katledildi’

Çevre cinayeti oranının 2019’a göre yüzde 67 arttığı Meksika’da öldürülen Oscar Eyraud’un arkadaşı Diana Arangren de AFP’ye konuştu. Arangren, içme suyu stokladıkları gerekçesiyle bir bira şirketine karşı açtıkları savaştan sonra Eyraud’un geçen yıl öldürüldüğünü şu sözlerle ifade etti: Şoke ediciydi. Bir grup evine gelerek onu kocaman silahlarla katletti. Arangren, olayla ilgili soruşturmada henüz hiçbir ilerleme kaydedilmediğini de sözlerine ekledi.

‘Gerçek sayı çok daha fazla’

Global Witness da insan haklarını ihlal eden ve çevreyi kirleten şirketlerin nispeten cezasız kaldığını ve uzun süredir kâr ettiğini bildirdi. Raporda hükümetlerin doğayı savunanları korumakta başarısız olduğunu belirterek, “Genellikle onlara şiddet uyguluyorlar. Bazı durumlarda da tartışmalı bir şekilde şirketler ve hükümetlerle işbirliği yapıyorlar” denildi. Raporda birçok aktivistin ölüm tehdidi, cinsel şiddet veya tutuklama yoluyla baskı altında tutulduğu da duyuruldu. Açıklamada, bazı ülkelerde saldırıların bağımsız gözlemcilerle takip edilememesi ve basın özgürlüğü olmaması sebebiyle gerçek sayıların kesinlikle çok daha fazla olduğu belirtildi.

Hükümetlere uyarı!

Hükümetlerin doğa savunucularını korumaya başlaması gerektiğini söyleyen Global Witness’dan Chris Madden, “Şirketlerin, kârın önüne insanları ve gezegeni koymaya başlaması gerekiyor. Aksi takdirde iklim çöküşü ve ölümler devam edecek” dedi. Raporda 2020’de doğa savunucularının kazandığı bazı zaferlere de yer verildi. Bunlardan biri, The Zimbabwe Environmental Law Association (Zimbabve Çevre Hukuku Derneği) ve ülkedeki çevre örgütlerinin, Çinli şirketlerin Hwange Milli Parkı’nda kömür madeni inşa etme planının durdurulmuş olması örnek gösterilirken, raporda hükümetlerin şirketlerle kol kola olduğu gerçeğinin uyarılarla sınırlandırılması dikkat çekti.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Çevre, aktivist,