Muhammed için AYM’ye başvuru

24 Ağu 2018

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4-12 Eylül 2015 tarihleri arasında ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşamını yitiren 35 günlük Muhammed Tahir Yaramış’ın ölümüne ilişkin açılan soruşturma, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına karar verilerek kapatıldı.

Avukatlar, karara yaptıkları itirazın da reddedilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunuldu. Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan otopsi raporunda, yasak sırasında evlerinin yakınında meydana gelen patlamanın ardından yaşanan panikle annesi Sosin Yaramış’ın kucağından düştüğü belirtilen Muhammed’in, beyin kanaması geçirerek, yaşamını yitirdiği belirtilmişti. Savcılık soruşturmasında, anne Sosin Yaramış’ın dışarıdan gelen patlama ve silah seslerinden yaşadığı korku ve panikle hareket ettiğini ve bu yüzden bebeğini düşürdüğünü kaydetti. Annenin bebeğin ölümünde, taksir derecesinde dahi kusuru bulunmadığını ifade eden savcılık, “Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevi durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez; bilinçli taksir halinde verilecek ceza yarıdan altıda bire kadar indirilebilir” maddesini hatırlattı.

Ambulansın yaşanan çatışmalardan dolayı olay yerine gidemediğini ileri süren savcılık, “İkametlerinin olduğu sokak ve çevresinde güvenlik güçleri ile terör örgütleri mensupları arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı, bu sebepten 112 ekiplerinin ikametinin bulunduğu sokakta yaşanan patlamalar ve yaşanan çatışmalardan dolayı can güvenliği sebebiyle olay yerine gelip yaralı bebeğe müdahale etmediği anlaşılmakta” açıklamasını yaparak, soruşturmayı takipsizlikle sonuçlandırmıştı. Yasak boyunca cenazelerin defin edilmesine izin verilmemişti. 2 gün boyunca mahalle camisinde bekletilen Muhammed’in cenazesi daha sonra HDP milletvekillerinin girişimi ile camiden alınıp ambulansa teslim edilmişti.

ŞIRNAK/JINNEWS


Etiketler :