25 kadından 4'ü serbest: İfade eşlemleri sürüyor

16 Tem 2020

Diyarbakır’da, katıldıkları eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek 3 gündür gözaltına tutulan 25 kadının ifade işlemlerine başlandı. Savcılık ifadelerinin ardından 4 kadın adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 33 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda 14 Temmuz’da yapılan polis operasyonlarında 23 kadın gözaltına alındı. Aralarında Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da bulunduğu gözaltındaki isimlerde dün kişinin daha eklenmesi ile gözaltına alınanların sayısı 26’ya yükseldi.

Katıldıkları eylem ve etkinlikler ile kimi tanık beyanları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan isimlerden 75 yaşındaki Hayriye Demir (Türkekul), dün alınan savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nde 3 gündür gözaltında bulunan diğer 25 kadının ifade işlemlerine ise bugün başlandı.

Dosyaya getirilen “gizlilik” kararı nedeniyle yöneltilen suçlamalar konusunda gözaltındaki isimlere ve avukatlarına bilgi verilmediği öğrenildi.

Gazeteci Güney'in sorgusu tamamlandı

25 kadınla birlikte gözaltına alınan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü ve Jinnews Ajansı editörü Ayşe Güney’in Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemleri sona erdi. Emniyet sorgusunda Güney’e “ZS35SN58UV52PG10” farklı isimli gizli tanığın beyanları, yaptığı telefon görüşmeleri ve gazetecilik faaliyetleri soruldu.

Emniyetteki sorgusu sırasında gizli tanık “ZS35SN58UV52PG10”un Güney’in 4-5 yıldır Jinnews’te çalıştığı ve Rosa Kadın Derneği’yle ilgili haberleri sitede yayınladığı iddiaları soruldu. Güney, iki yıldır yayın yapan Jinnews’te bir yıldır çalıştığını ve Rosa Kadın Derneği’yle yaptığı röportajları yayınladıklarını ifade etti.

Leyla Güven'i ziyaret 'suç'!

Emniyet sorgusunda Güney’in MGKP üyesi kadın gazetecilerle PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması talebiyle başlattığı açlık grevinin 100’üncü gününde olan Leyla Güven’i ziyaret etmesi suçlama konusu yapıldı. Güney’in ziyaret sonrası gazeteciler adına yaptığı açıklamanın ise “talimatla yapıldığı” ileri sürüldü. Suçlamaya ilişkin olarak ifade veren Güney, “Bir gazeteci olarak bir kadının açlık grevinde olmasından dolayı ölmesini izleyemezdik” dedi. Güney’in 20 Eylül 2019’da Musa Anter Anması’na katılması da suç sayıldı.

Önce gözaltı sonra 'tanık' ifadesi

Güney’e kadınların gözaltına alındıktan sonra 15 Temmuz’da saat 17.05’te haklarında ifade veren tanık E.Y.’nin ve gizli tanık beyanları doğrultusunda Rosa Kadın Derneği faaliyetleri soruldu. Güney, Rosa Kadın Derneği’ne üye olmadığını ve faaliyetleriyle ilgili bilgisinin olmadığını ifade etti.

Güney’in tamamlanan emniyet işlemlerinin ardından yarın adliyeye sevk edileceği belirtildi.

Kadınlardan 4’ü serbest

Emniyet işlemlerinin ardından savcılık ifadeleri alınan Aklime Hanas, Gülşen Güneş ve Zeynep Suncak adli kontrol tedbirleriyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, Rabia Ataş’ın ise tutuklanması istendi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimi 4 ismin adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakılmasına karar verdi.

Gözaltında tutulanlardan 23’ünün isimler şöyle: “Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Bağlar Belediyesi meclis üyeleri Panayır Çelik ve Halime Bayram, Yenişehir Belediyesi Meclis üyeleri Gülşen Güneş ve Ronda Bat, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Yöneticisi Rozerin Çatak, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Besile Narin, HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız, Büro Emekçileri Sendikası (BES) eski yöneticileri Dilan Yakut ve Güneş Özel ile TJA aktivistleri Zekiye Güler, Figen Ekti, Emine Kaya, Zeynep Suncak, Selma Metin, Ruken Şehir, Hasret Alp, Şükran Tamir ile 57 yaşındaki Aklime Hanas.”

DİYARBAKIR


Etiketler : ifade, DİYARBAKIR, Gözaltı,