40 öğrencinin istismarına 'örgüt komplosu' savunması!

27 Eki 2021

Cizre’de 40’ı aşkın öğrenciyi istismar eden Burak Ercan’ın yargılandığı duruşmada konuşan Avukatı Yasin Şen, istismar olayının “PKK’nin komplosu” olduğunu iddia ederek, istismarı savundu. Mahkeme heyeti, Burak Ercan’ın tutuklanma talebini reddetti

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan Merkez Anadolu Lisesi’nde 40’ı aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunan müdür yardımcısı ve Eğitim Bir-Sen temsilcisi Burak Ercan hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Cizre 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya müştekiler avukatları ile birlikte katılırken, istismar faili Burak Ercan, ikamet ettiği İstanbul’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Görülen duruşmayı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkez Kadın Sekreteri Günül Adıbelli, Eğitim ve Bilim Sendikası (Eğitim Sen), Merkez Kadın Sekreteri Simge Yardım, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şırnak, Diyarbakır, Mardin Şubeler Platformu, Şırnak Baro Başkanı Rojhat Dilsiz ve avukatlar katıldı.

Suçlamaları reddetti

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, Şırnak Barosu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları davaya müdahillik talebinde bulundu. Duruşmada ilk olarak SEGBİS'le ifade veren istismar faili Burak Ercan, daha önce savcılıkta verdiği ifadelerle çelişkili ifadeler kullandı. Mahkeme başkanının çelişkili ifadelerini sorması üzerine istismar faili Burak Ercan, bu kez de şikayette bulunan öğrencilerle daha önce yaşadığı diyalogları anlatarak, olayın bir husumet olduğunu söyledi. İstismar olayını haberleştiren basın kurumlarını da hedef alan Ercan, kendisine yöneltilen bütün suçlamaları reddetti.

Avukat istismar mağdurlarını hedef aldı

Ardından söz alan Ercan’ın avukatı Yasin Şen ise cinsel istismar olayının “PKK’nin komplosu” olduğunu ve mağdurların müdafiliğini yapan kurum ve kuruluşların da PKK’nin örtük kurumları olduğunu iddia etti. Bunun üzerine mahkeme başkanı avukatın konuşmasına müdahale etti. Avukat bu sefer de istismar mağduru kişileri hedef alarak, verilen beyanların doğru olmadığını ve müvekkilinin suçsuz olduğu iddiasında bulundu.

Bir sonraki duruşma 6 Aralık'a ertelendi

Daha sonra ifadeleri alınan istismar mağduru 4 öğrenciden biri, yargılamanın uzun bir süredir devam ettiğini ve bir arpa boyu yol alınmadığını belirterek, bunun için şikayetinden vazgeçtiğini söyledi. Diğer müşteki öğrenciler ise, istismar faili Ercan tarafından maruz bırakıldıkları olayları anlattı. Müştekilerin ifadelerinin ardından konuşan avukatlar ise, Ercan’ın tutuklu yargılanmasını talep etti. İfadelerin ardından mahkemeye kısa bir ara veren mahkeme heyeti, daha sonra kararını açıkladı. Önce Şırnak Barosu’nun müdahillik talebini reddeden mahkeme heyeti, daha sonra Ercan’ın tutuklanması talebini reddetti. Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 6 Aralık'a erteledi.

'Sonuna kadar olayın takipçisi olacağız'

Duruşmaya katılan kurumlar, verilen kararın ardından Cizre Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, olayın açığa çıkmasından 3 buçuk yıl sonra ilk duruşmanın bugün gerçekleştiğini hatırlattı. Dilsiz, istismar olayına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında müfettişler tarafından hazırlanan raporlarda 38 kişiyi cinsel istismara maruz bırakan Burak Ercan’ın bir gün bile gözaltına alınmadığını ifade etti. İstismar failinin tutuklanması talebinde bulunduklarına değinen Dilsiz, “Bu kişi hakkında doğru düzgün bir yargılama süreci başlatılmazken, İstanbul’da bir okulda görevine devam etmektedir. Biz hukukçular buna karşı tüm yasal yollara başvuracağız. Sanığın cezalandırılması için gereken tüm yasal yolları kullanacağız. Bu bölgede meydana gelen benzer her türlü olayda ve dosyada özellikle örgüt sosunun kullanılması, sanki örgütün bu iş ve eylemler içerisinde ve talimatları doğrultusunda hareket ediliyormuş izlenimi verilmesi aslında bu kişilerin suçluluk psikolojilerinde kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. Sonuna kadar olayın takipçisi olacağız” dedi.

'Mücadelemizi yükselterek devam edeceğiz'

Dilsiz’in konuşmasının ardından KESK Şubeler Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreteri Simge Yardım da, “Kadına ve çocuğa yönelik şiddet, istismar ve cinayetler, hükümetin kazanılmış hakları daraltan ve gasp eden, kadına ve çocuğa karşı işlenen suçları cezasız bırakan politikaları sebebiyle ağırlaşarak sürüyor. Tarikatların ve cemaatlerin kadın ve çocuk kazanımlarını ve haklarını hedef alan söylemleri, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı,  ataerkil egemen sistemin; eğitimde, medyada,  iş yerinde ve gündelik hayatın her alanında yeniden inşa edildiği Türkiye’de, şiddet ve ayrımcılık kurumsallaşmakta, failler cesaretlendirilmektedir” diye konuştu. Yardım devamla "Adalet mekanizmasına olan güvenin ve eğitim sisteminden memnuniyetsizliğin hızla azaldığı Türkiye’de söz konusu yargı kararları ile mağduriyetler derinleşmektedir. Kadına ve çocuğa karşı her türlü şiddet ve istismara karşı mücadelemizi yükselterek devam ettireceğiz" diye belirtti.

Kaynak: MA

 


Etiketler : çocuğa yönelik cinsel istismar, Cinsel saldırı, cinsel taciz,