70 bin Êzidî'nin oy kullanması engellendi

14 Eki 2021

Irak seçimlerini yakından takip eden gazeteci İbrahim Êzidî, çıkan sonuçları Êzidilere karşı yapılmış bir komplo olduğunu söyledi. Êzidî, Şengal'de 83 bin seçmenden sadece 13 bininin oy kullanabildiğini söyledi

Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi'nde 10 Ekim'de yapılan erken seçimde, seçmenin sadece yüzde 41'i sandığa gitti. Katılımın önceki yıllara göre çok düşük olduğu seçimde birçok hak ihlali yaşanırken, Şengal’de ise oy verme işlemi yaklaşık bir saat durdu ve 21 oy kullanma merkezinde "Cihazların çalışmadığı" gerekçesiyle oy kullandırtılmadı. Irak Yüksek Seçim Komisyonu'nun sonuçlarına göre KDP 33, YNK ise 15 milletvekili kazandı. KDP 2018 seçimlerinde 724 bin 727 oy alırken bu seçimde ise 420 bin 430 oy aldı.

Şengal'de uzun süredir gazetecilik yapan ve son seçimleri sahadan takip eden İbrahim Êzidî, Şengal'de seçim günü yaşanan ihlalleri ve sonuçlarını Mezopotamya Ajansı'ndan (MA) Zeynep Durgut'a değerlendirdi.

ABD, Irak ve KDP işbirliği

Irak’ta yapılan erken seçimlerde uluslararası güçlerin yanı sıra Türkiye’nin de parmağı olduğunu belirten İbrahim Êzidî, "Seçim bölge halkının uygun olduğu bir süreçte yapılmadı. Özelikle de Şengal’de seçim çalışmalarının başlamasıyla birlikte Türkiye'nin havadan saldırıları oldu. Sadece seçim sürecinde Şengal'de 10 kişi yapılan hava saldırılarında yaşamını yitirdi. Hava saldırılarının yanı sıra Şengal üzerinde ciddi bir tehdit vardı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Şengallilerin güvenlik sorunu olmasın diye Asayiş bütün güçlerini seferber etti. Ve bu süreç güvenli bir şekilde yürütüldü. Burada şu çok iyi anlaşılıyor ki 'Şengalliler kendilerini koruyabilir ve Şengal’de bir güvenlik sorunu yok.' Burada yapılan seçimlerde Irak, ABD ve KDP öncülük etti. Bu seçimin 9 Ekim Şengal anlaşmasının yıl dönümünde gerçekleşmesi tesadüf değildir. Bu anlaşmayı imzalayanlar bu sefer de seçimi anlaşmaya denk getirdiler. Bu yüzden hile yoluyla olmasaydı bu güçler asla burada başarı elde edemeyeceklerdi” dedi.

KDP hileyle kazandı

Seçimlere katılım oranın düşüklüğüne dikkati çeken Êzidî, KDP’nin hile yoluyla Şengal'de kazandığını söyledi. Şengal'de 83 bin seçmenden sadece 13 bininin oy kullandığını belirten Êzidî, "Seçim cihazlarının en geç çalıştığı yer Şengal'di. Bu da hileyle yapıldı. Bu durum seçime katılım oranını düşürdü. PADE 2 bin 612 oy aldı. Ama tabii PADE bu sonuçları kabul etmeyerek reddetti. Şengal'de KDP vekil çıkartarak birinci oldu" diye konuştu.

Seçimin meşruiyeti yok

KDP'nin Şengal'de yaşayan Êzidîlerin iradesiyle birinci olmadığını vurgulayan Êzidî, "Kamplarda esir olarak tutulan Êzidîlerin oyu KDP’nin birinci olmasını sağladı. Şengal'de KDP kazanmış olabilir ama bu kişiler Êzidîleri temsil etmiyor. Bu kişilerin kalkıp kendilerini Êzidîlerin temsilcisi olarak görme hakları da yok. Bu seçimin hiçbir meşruiyeti yok. Çünkü Irak genelinde insanların yüzde 41'i sandık başına gitti. Bu da halkın Irak hükümetine karşı bir umudunun olmadığının en net göstergesidir” diye belirtti.

Her yola başvurdular

Seçimde Êzidîlerin kaldığı bölgelerde çok ciddi baskı ve tehditlerin olduğunu ifade eden Êzidî, şöyle devam etti: "Bu seçimi 9 Ekim anlaşmasından bağımsız olarak değerlendirmiyoruz. Êzidî toplumu kendine güveniyor ama hükümete güvenmiyor. Çünkü Bağdat’tan Şengal’e kadar seçim merkezlerinde görevlendirilen her bir birey Êzidî toplumuna karşı tavır alan ve Êzidîleri kabul etmeyen kişilerden oluşuyordu. PADÊ’nin Şengal’de kazanmaması için her yola başvurdular. Eğer PADÊ kazansaydı 9 Ekim anlaşması ortadan kaldırılırdı. KDP tehditle, baskıyla kazandı. Aslında KDP bu seçimle birlikte kendine ‘Şengal halkı bizi istiyor ve biz Şengal’e dönüyoruz’ zeminini yaratmayı amaçladı. Ama bu asla kabul edilmeyecektir. Kamplarda kalan Êzidîler de KDP’yi istemiyor. Ama onlar da KDP’nin kontrolü altında kaldıkları için kabul etmek zorunda kalıyor. Seçimin sonuçları Şengal üzerinde farklı bir etki yaratmayacaktır. Sadece Şengal üzerinde uygulamaya sokulmak istenilen planlar hızlıca pratikleştirilmek istenilecektir. Ama direnen Êzidîler bu planları kabul etmeyecek ve buna karşı da direnecektir.”

KDP Şengal'de Türk istihbaratına çalışmak istiyor

Gazeteci İbrahim Êzidî, Êzidîlerin KDP’yi Şengal’de kabul etmeyeceklerini yineleyerek, şunları söyledi: "KDP Şengal’e geçerek Türk istihbaratına çalışmak istiyor. Bir yandan da Êzidî gençlerini tutuklayarak cezaevine koymak istiyor. Ama Êzidîler KDP’yi bu kutsal topraklarda kabul etmeyeceklerdir. Êzidîler KDP’nin ne olduğunu ve kime çalıştığını çok iyi biliyor. Êzidîler direnmeye hazır olmalıdır. Çünkü seçim sonuçları meşru değil ve bu seçim Êzidîlere karşı yapılmış bir komplodur.”

HABER MERKEZİ

 

 


Etiketler : Êzidîler, Irak seçimleri, KDP-Irak Şengal anlaşması,