ABD'de eylemler sürüyor: 4 bin kişi gözaltında

02 Haz 2020

ABD'de polis şiddetinin protesto edildiği eylemler birinci haftasına yaklaşırken, ülkede 15 eyalete asker konuşlandırıldı. Sokağa çıkma yasağı ve yavaşlatılan toplu ulaşıma rağmen on binlerce kişi hala sokaklarda

ABD'de on binlerce kişi sokaklarda. Birçok bölgeye ulusal muhafızlar yerleştirilirken, ülkedeki protesto gösterilerini azaltmak için toplu ulaşım yavaşlatıldı. Alınan önlemler şiddetlenen protesto eylemlerini yavaşlatmazken, AP'ye göre polisin orantısız güç kullanımını ve şiddetini protesto eden en 4 bin kişi gözaltına alındı.

George Floyd'un polis tarafından katledilmesinin ardından Minneapolis'te başlayana gösteriler tüm ülkeye yayıldı. Eylemler 6'ıncı gününe girerken ABD'nin başkenti Washington ve 15 eyalete ulusal muhafızlar konuşlandırıldı.

ABD'nin başkenti Washingtonc DC'de yaklaşık bin 700 ulusal muhafız göreve çağrıldı. Göreve çağrılan güvenlik güçleri Beyaz Saray dahil şehrin farklı bölgelerine konuşlandırıldı.

Beyaz Saray dışında toplanan yaklaşık bin gösterici polis şiddetini protesto ederken, polis eylemcilere gazla müdahale etti. ABD başkanlık sarayının önünden dumanlar yükselirken, Floyd'un öldürülmesine tepkiler artarak devam ediyor.

Denver şehrinde sokağa çıkma yasağına uymayan binlerce kişi alanlara çıkarak, polis şiddetini protesto etmeye devam etti. Denver Belediye Başkanı yapılan gösterileri 'kabul edilemez' bulurken, göstericiler, 'Ateş etmeyin' sloganı attı. Polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, eylemciler havai fişeklerle karşılık verdi.

Protestoların merkezi olan Minneapolis'te bir kamyon şoförü aracı yolu kapan eylemcilerin üzerine sürdü. Yaşanan olayda kimse yaralanmazken, eylemciler tarafından yakalanan kamyon şoförü gözaltına alındı.

Londra, Berlin ve Yeni Zeland'da bir araya gelen birlerce kişi George Floyd'un polis tarafından katledilmesini protesto etti.

İngiltere'nin başkenti Londra'da Trafalgar Meydanı'ndan toplanan yüzlerce kişi ABD'deki eylemlerle dayanışarak, Floyd'un öldürülmesini lanetledi. 'Adalet yoksa huzur da yok' sloganı atan göstericiler ABD elçiliğinin önünde kadar yürüdüler.

Almanya'nın başkenti Berlin'de de ABD büyükelçiliğinin önünde toplanan göstericiler polis şiddetini protesto etti.

Avustralya, Hollanda ve Yeni Zelanda'da da binlerce kişi George Floyd'un ölümünü kınadı.

Trump: İnsanları tutuklamalısınız

Trump, valileri, eylemlerde 'zayıf davranmakla' suçlayarak, 'İnsanları tutuklamasınız' dedi

Trump konuşmasında, "İnsanları tutuklamalısınız, hareketlerini takip etmelisiniz, 10 yıl hapse atmalısınız. Böyle yaparsanız, bu tarz bir durumu bir daha yaşamazsınız" ifadelerine yer verdi.

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ardından başlayan gösterilerin yoğunlaşması üzerine Washington'da 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Minneapolis, George Floyd, ABD,