Açlık grevleri ve pandemi

15 May 2021

Bu haftaki köşemizde Özgürlükçü Hukukçular Derneği'nin Hapishane Komisyonu'nu misafir etmek istiyorum. Komisyonun kısa bir süre önce ziyaret ettiği birkaç cezaevi hakkında hazırladığı rapor özetle şöyle:

"Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde B-11 isimli koğuşta bulunan 8 mahpusa Covid-19 tanısı konulduğu, aynı koğuştaki 3 mahpusun testlerinin negatif olduğu bilgisi alınmıştır.

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde en son koğuş araması 3 Mayıs 2021 tarihinde yapılmış olmakla birlikte aramalar beş gün arayla yaklaşık 10 gardiyan tarafından yapılmıştır. Her oda aramasında infaz koruma memurları aynı eldiven ve aynı koruyucu kıyafeti kullanarak bulaşma riskini daha da arttırmaktadır. Arama sonrasında hijyen malzemeleri istense de sulandırılmış dezenfektanın koğuşlara sıkılması ile önlem alınmaya çalışıldığı, haricen istenen temizlik malzemeleri, önleyici ekipmanın ise ihtiyacı karşılayacak miktarda olmadığı tarafımıza iletilmiştir.

Yine hapishanede verilen günlük iaşeler haricinde idareye ek gıda takviyesi için başvuran mahpusların talepleri karşılanmamış. Mahpusların bireysel olarak kantinden karşılaması da resmî tatil sebebiyle kantinin kapalı olmasından dolayı zorlaşmıştır.

Risk altında olabileceği nedeniyle özellikle B12 koğuşunda bulunan mahpuslara da Covid-19 testi yapılması gerektiği tarafımızca belirtildiği halde 10 Mayıs 2021 tarihine kadar test yapılmamış olup, 11 Mayıs 2021 tarihli hapishaneye yapılan ziyarette ise B-12 koğuşunda kalan mahpusların belirti göstermesi nedeniyle test yapıldığı ve 3 mahpusun daha Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtilmiştir. B-11 koğuşunda kalmakta olup önceki testi negatif çıkmış olan 2 mahpusun daha Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtilmiştir. B-12 koğuşunda kalan mahpuslardan Ronahi Sırdaş’ın kalp rahatsızlığı olması ve Semiran Erbağa isimli mahpusun kalp rahatsızlığı ve kanser şüphesi olması nedeniyle sağlıklarından endişe duyulmaktadır.

Batman Yüksek Güvenlikli Ceza infaz Kurumunda bulunan Veysel Karani, Belde Belediyesi eski Eşbaşkanı Enes Cengiz’in Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtilmiştir. Alınan bilgiler neticesinde Enes Cengiz’in tek başına bir odada kaldığı, sık sık baskın şeklinde oda aramasının yapıldığı bilgisi alınmıştır. Yine oda aramalarında pandemi tedbirlerine uyulmadığı belirtilmiştir. Enes Cengiz’in ayrıca KOAH hastası olması nedeniyle sağlığından endişe duyulmaktadır.

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Ali Aykut’un ailesine aktardığı bilgi neticesinde 8 tutuklunun koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı belirtildi. Ali Aykut, görüşmede 8 tutukludan 3’ünün durumunun ağır olduğunu kaydetti.

Çankırı Hapishanesinde bulunan Sait Gürkan, Tamer Tanrıkulu, Sinan Yaşar ve Nurettin Kayar’ın Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtilmiştir. 25 yıldan uzun süredir hapishanede bulunan mahpusların test sonuçlarının pozitif olması nedeniyle sağlıklarından endişe duyulmaktadır."

* * *

Geçen hafta sözünü ettiğim görüntülü telefon görüşmesinin bu bayramdan itibaren alt yapısı hazırlanan 16 cezaevinde başlatıldığı Adalet Bakanlığı tarafından açıklandı. Öncelikle kadın, çocuk ve gençlik cezaevlerinde başlayan uygulamanın diğer cezaevlerine de yayılarak, en azından bir yılı aşkın bir süredir yapılamayan açık görüş ihtiyacını bir nebze olsun karşılaması açısından iyi bir gelişme olarak görebiliriz.

Bu arada, geçen hafta cezaevlerindeki personelin aşılanmasının bittiğini yazmıştık. Mahpusların aşılanmasına bazı cezaevlerinde -örneğin İzmir-Şakran'da- başladığını duyduk ve sevindik. Umarım aşılama tüm mahpusları kapsayacak şekilde genişler.

 

İçeriden

İçeriden


Etiketler : Hüseyin Aykol, İçeriden,