Afganistan'da gıdaya erişim zorlanacak: Önlem alınmalı

26 Eki 2021

BM'ye bağlı Dünya Gıda Programı, Afganistan'da nüfusun yüzde 60'tan fazlasının yeterli gıdaya erişimde zorlanacağını vurgulayarak acil önlem çağrısı yaptı

Afganistan’da yönetimi Taliban’ın ele geçirmesiyle birlikte uluslararası fonlar donduruldu, ekonomik durum hızla daha kötüye gitmeye başladı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Gıda Programı, Afganistan’ın dünyada hızla en büyük insani krize doğru sürüklendiğini açıkladı.

Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, 39 milyon nüfuslu Afganistan’da 22,8 milyon kişinin hızla “açlığa doğru ilerlediğini” söyledi.

Beasley, “Çocuklar ölecek. İnsanlar kıtlık yaşayacak. Durum çok daha kötüye gidecek. Fon akışının olmadığı, ekonominin çöktüğü bir ülkede milyonlarca insanın, özellikle de çocukların bu hızla ölmesinin önüne nasıl geçileceğini bilmiyorum” dedi.

Dondurulmuş fonların Dünya Gıda Programı üzerinden ülkeye Afganistan’a aktarılabileceğini belirten Beasley, “Kabil, kimsenin tahmin etmediği kadar hızlı düştü; ekonomi bundan da daha hızlı çöküşe geçti. İnsanların hayatta kalabilmesi için bu fonların akışının yeniden sağlanması şart” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : afganistanlı kadınlar, Afganistan,