Afrin’de ‘yağma’ ve ‘talan’ savaşı

19 Kas 2018

Afrin’de Türkiye destekli grupların oluşturduğu ‘Ulusal Ordu’ çatısı altına girmeyi reddeden Ehrar Şerqiye’ye karşı operasyon başlatıldı. Kent merkezi şiddetli çatışmalara sahne olurken, gerilimin altında rant ve zeytin paylaşımı konusundaki anlaşmazlıkların yattığı belirtiliyor

Türkiye ve destekçisi olduğu grupların hakimiyetindeki Afrin şiddetli çatışmalara sahne oluyor. Yeni adı Heyet Tehrir El Şam (HTŞ) olan El Nusra, Ehrar El Şam, Nureddin Zengi, Sultan Murat Tugayı ve Ehrar Şerqiye gibi grupların denetiminde olan kentte söz konusu gruplar arasında yaşanan ganimet ve pay kapma savaşı, son günlerde iyice alevlendi. Suriye iç savaşında neredeyse savaş görmemiş tek yer olan bölge, Türkiye’nin operasyonları sonrası talan, hırsızlık, yağma, insan kaçırma ve infazların merkezi haline geldi. Türkiye’nin Suriye savaşında desteklediği gruplar, Şam’ın Guta, Kalamun, Duma ile Dera ve Kuneytra gibi merkezlerinden Rusya ile varılan anlaşma sonucu Afrin’e yerleştirilmişti. Bu şekilde bölgenin demografik yapısı değiştirilmek istenirken, Afrin halkının büyük bölümü maruz kaldıkları saldırıdan dolayı sürgün yolunu seçmişti. Kente kalanlar ise buradaki grupların işkencelerine maruz kalmalarının yanı sıra fidye karşılığı kaçırıldı veya öldürüldü.

Sebebi ‘Ulusal Ordu’

Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın haberine göre, bölgedeki pozisyonunu kalıcılaştırmak isteyen Türkiye, bütün selefi ve radikal grupları bir araya getirip, “Ulusal Ordu” adı verilen yapının altında birleştirmeye çalışıyordu. Ancak Afrin’deki bazı gruplar, bu oluşumun içinde yer almak istemedi. Bundan kaynaklı ortaya çıkan çelişkiler her geçen gün daha da arttı. Türkiye’nin oluşturmak istediği bu çatı altına girmek istemeyen en büyük grup, Dêyra Zor’dan Musul’a kadar uzanan Şeitat Aşireti olarak biliniyor. Bu aşiretin yanı sıra diğer bazı gruplar da, Ulusal Ordu çatısı altında toplanarak bütünüyle Türkiye’nin denetimine girmekten rahatsız.

Çatışmalar şiddetlendi

Uzun süredir yaşanan bu gerilim, en sonunda Ehrar Şerqiye grubu altında toplanan Şeitat Aşireti ile Ulusal Ordu adı altında toplanan gruplar arasında şiddetli çatışmalara dönüştü. Edinilen bilgilere göre, iki gündür süren çatışmalar, kentin her yerine yayılmış durumda. Çatışmalar nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) önceki gün kentte ‘sokağa çıkma yasağı’ ilan etmek zorunda kaldı. Yasağın halen devam ettiği kentten gelen görüntü ve fotoğraflara göre, yaşanan çatışmalarda çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş durumda. Yine atılan top atışları nedeniyle 10 yaşındaki bir çocuğun ağır yaralandığı bildirildi. Ehrar Şerqiye grubu, daha önce Dêyra Zor kırsalında IŞİD’ten kopan bir grup tarafından kurulmuş ve Türk ordusu ile birlikte Cerablus, Bab ve Afrin operasyonlarına katılmıştı. Yaşanan çatışmalarda zorlanan Ulusal Ordu gruplarına destek için havalanan Türk savaş uçaklarının silahlı Şeitat Aşireti üyelerine yönelik yer yer misket bombaları kullandığı da bildiriliyor. Afrin’den gelen görüntüler bunu doğrularken, yaşanan çatışmaların arasında sıkışıp kalan sivillerin olduğu da edinilen bilgiler arasında.

Biat etmeleri isteniyor

Kentte, Eşrefiye, Mahmudiye, Welat Caddesi, Suk El Hal, Kawa Meydanı ve sanayi bölgesinde yer yer çatışmalar yaşandı. Türk Ordusu’nun keşif uçakları desteğiyle başlattığı harekatta doçka, panzer, tank ve hafif silahlar kullanılıyor. Kentin birçok noktasında yaşanan çatışmalar devam ederken her iki taraftan da ölüler olduğu bildirildi. Türkiye’nin Afrin sorumlusunun, Ehrar El Şerqiye grubuna, Ceyşül Weteni’ye biat etmeleri, aksi halde tasfiye edileceklerini bildirdiği ileri sürüldü.

Zeytin anlaşmazlığı

Hükümete yakın medyanın, operasyonu “Afrin’de hırsızlık ve talan yapan kimi gruplara karşı operasyon” şeklinde servis etmesinin aksine, zeytin hasadı üzerinde yaşanan anlaşmazlıkların da çatışmalara neden olduğu belirtiliyor. Türkiye, Afrin zeytinlerinin yüzde 85’ine el koyup Türkiye’ye getirmeye çalışırken, kentteki birçok grup denetimlerinde tuttukları bölgelerdeki zeytinleri kendileri işleyip satmak istiyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda HDP’li vekillerin Afrin’deki zeytin gaspı yönündeki sorularına, “Yani Afrin’de biz hükûmet olarak PKK’nın eline gelir geçsin istemiyoruz, çok net. Yani Afrin’de biz gelirlerin bir şekilde bize geçmesini istiyoruz bu hâkimiyetimizde olan bölgede” sözleriyle itirafta bulunmuştu.

HABER MERKEZİ


Etiketler :