Ağaçları söktüler, civcivlerin ve yavru kedilerin annelerini ezdiler

15 Eyl 2021

Halkın seçtiği belediye eş başkanları yerine atanan kayyum, Dünya Mirası kabul edilen surların bulunduğu bölgede ağaç ve canlı katliamı yapıldı
 

Sur'a bağlı Millet Bahçesi'ne giren belediye işçileri kepçelerle ağaçları köklerinden söktü. Civcivlerin ve yavru kedilerin anneleri maalesef kepçenin ezmesi sonucu öldü.

 

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde UNESCO Dünya Mirası kabul edilen surların bulunduğu, ismi "Millet Bahçesi" olarak değiştirilen Fatihpaşa Mahallesi, Özdemir Sokağa polis eşliğinde kepçelerle girildi. 

Kayyum tarafından yönetilen belediye çalışanları ağaçları köklerinden sökerken, bir çok hayvan ise olay sırasında yaşamını yitirdi.

 8 ve 9 Eylül tarihinde önce ağaçları budamak için gelen belediyeye bağlı işçiler 11 Eylül'de ise polisler eşliğinde kepçelerle girdikleri bahçelerde yurttaşların tepkisine rağmen ağaçları köklerinden söktü, hayvanları ise ezerek katletti.

 

'Hayvanlar kepçeler tarafından ezildi'

 

Tahrip edilen bahçede içecek satışında bulunan yurttaşlardan Selami Kızıler, yaşananları anlattı: 

"Burası aile büyüklerim tarafından 100 yıl önce ağaçlandırılan ve bakımı yapılan bir alandı. Ancak haber verilmeden sabahın 07.00'sinde kepçelerle gelinip ağaçlar köklerinden söküldü. Babam ağaçların önüne geçip yaşananları engellemeye çalıştı ancak yalnızca birkaç ağacı kurtarabildi. Tavuklarımız, civcivlerimiz, kedilerimiz vardı. Civcivlerin ve yavru kedilerin anneleri maalesef kepçenin ezmesi sonucu öldü. Burada kelimenin tam anlamıyla katliam yaşandı.”

Yetkililerin olay sırasında kendilerini "Burası devlet malı. Ağaçlandırma yüzünden burayı göremiyor, izleyemiyoruz" diyerek savunduklarını belirten Selami, "Burası tarihi bir yer. UNESCO Dünya Mirası kabul edilen surların hemen dibinde bulunan bahçelere nasıl olur da kepçelerle girilebilir? Bu suçtur, katliamdır” dedi. 

DİYARBAKIR  


Etiketler : SUR,