Ağırdır: Erken seçim 2022'de olabilir

25 Eki 2020

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, normal zamanda olacağını sanmadığını belirttiği seçimlerin, 2022'de olacağını düşündüğünü söyledi

Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin Genel Müdürü Bekir Ağırdır, tartışmaların odağındaki erken seçimle ilgili açıklamalarda bulundu. Gelecek seçimlerde oy kullanacak genç nesille ilgili tespitlerde bulunan Ağırdır, erken seçimle ilgili Sözcü’ye konuştu.

2021 yılında da bu gerilimler yoğun olacağını kaydeden Ağırdır, şu ifadeleri kullandı: "Olağan koşullardan bakıldığında erken seçim olacağını sanmıyorum. Erken seçim olması için ön koşullar var. Birinci koşul, iktidarın yönetim sisteminde hâkimiyetini kaybetmiş olması gerekir. Yanlış ya da doğru yönetiyorlar tartışılır ancak devlet dediğimiz mekanizmaya hâkimler. İkinci koşul, muhalefet öyle güçlenmiştir ki parlamentoda ya da siyaset zemininde iktidarın yönetme kapasitesi daralıyordur. Ancak muhalefette bir güçlenme söz konusu değil.

Üçüncü koşul ise iktidar sokaktaki hayatı yönetemiyordur. İşte burada bazı belirtiler var. Pandemi, pandemiye eşlik eden ekonomik kriz, dış politikadaki gerilimler gibi. Ama muhalefet güçlü olmadığı için iktidar seçim mecburiyetinde hissetmiyor kendisini. O nedenle 2021 yılında da bu tartışmalar çok sert olacak. 2022 yılına geldiğimizde evet, erken seçim olabilir. Ancak ben, 2023 seçimlerinin normal zamanında olacağını sanmıyorum.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : CHP, mhp, akp, hdp, seçim,