Almanya'da Hizbullah’ın faaliyetleri yasaklandı

30 Nis 2020

Almanya, Hizbullah’ın ülkedeki faaliyetlerini tamamıyla yasakladığını açıklarken, beş kentte, Hizbullah ile bağlantılı olduğu şüphesiyle cami ve derneklerde operasyon düzenlendi

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, ülkede Hizbullah’ın faaliyetlerini yasaklama kararı aldıklarını açıkladı. DW'de yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Steve Alter, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanı Seehofer, Almanya’da Şii terör organizasyonu Hizbullah’ın faaliyetlerini yasakladı” dedi. Polisin bu sabah birçok eyalette operasyon düzenlediğini ifade eden sözcü, kriz zamanlarında da “hukuk devletinin hareket kabiliyetinin” olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hizbullah’ın “halklar arası diyalog anlayışına” temel olarak karşı olduğu kaydedilirken, İsrail devletinin şiddet yoluyla yok edilmesi çağrıları yaptığı ve varoluşunu sorguladığı belirtildi.

Bayrak ve semboller yasak

Açıklamada ayrıca 'Hizbullah gibi terör örgütlerine karşı hukuk devletinin bütün yöntemleri ile mücadele edildiği' belirtildi. Alınan kararla birlikte, Hizbullah’a ait her türlü sembol ve bayrak yasaklandı.

Berlin, Bremen, Dortmund, Münster ve Recklinghausen’da Hizbullah ile bağlantısı olduğundan şüphe edilen cami ve dernekler ile bu yerlerin yöneticilerinin evlerinde polis tarafından arama yapıldı. Baskın düzenlenen yerlerin Hizbullah üyelerinin buluşma yerleri olduğu belirtiliyor.

İsrail: Memnuniyetle karşılıyoruz

Alman hükümetinin Hizbullah’ın faaliyetlerini yasaklama kararını İsrail ve ABD memnuniyetle karşıladı.

İsrail’in Berlin Büyükelçisi Jeremy Issacharoff, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Almanya’nın uluslararası terörle mücadele için attığı bu önemli ve anlamlı adımı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

ABD’nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell de, Alman hükümetinin kararının “Hizbullah’ın oluşturduğu küresel tehdide Batı’nın kararlılıkla karşı koymasını yansıttığını” belirtti.


Etiketler : DW, Lübnan, Hizbullah, İsrail, ALMANYA,