Amazon yok ediliyor: Amazon küllerinden dev duvar resmi ile protesto

19 Eki 2021

Dünyanın akçiğeri kabule dilen Amazon ormanlarının yoke dilmesine dikkat çekmek için dev duvar resmi yapıldı

Brezilya'da Amazon Ormanları'nın yakılmasına tepki gösteren sokak sanatçısı Mundano, farkındalık yaratmak için yanmış yağmur ormanlarından topladığı küllerle Sao Paolo'da dev bir duvar resmi yaptı.

"Orman İtfaiyecisi" adlı bin metrekarelik duvar resmi, alevlerle karşı karşıya kalan bir kişiyi betimliyor.

36 yaşındaki Mundano, Brezilya'nın en büyük kentinin ana caddelerinden Avenida Paulista yakınlarındaki binada siyah beyaz çizimini yapabilmek için yangınlardan etkilenen farklı bölgelerden 200 kilogram kül kullandı.

Gençlik yıllarında bir grafiti sanatçısı olan Mundano, 2012 yılında şehrin geri dönüştürülebilir malzeme toplayıcılarının arabalarını parlak renkler ve "Aracım kirletmez" yazan tabelalarla süsleyerek adından söz ettirmişti. Mundano, 2019'da çöken ve 270 kişinin ölümüne neden olan Brumadinho barajının zehirli çamurunu kullanarak 2020'de başka bir dev duvar resmi daha çizmişti.

Bolsonaro hakkında UCM'ye dava

Brezilya'da ırkçı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro Amazon ormanlarının yok edilmesini teşvik ediyor.

Bir süre önce  Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hakkında Amazon Ormanları'nın yok edilmesinde rol oynadığı iddiasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICC) "insanlığa karşı suç" işlemekten dava açıldı.

Avusturya merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan AllRise tarafından yapılan talep, ormanların kesilmesini açıkça can kaybı ile ilişkilendirmeyi amaçlayan ilk dava olma özelliğine sahip.

SAO PAULO


Etiketler : Amazon ormanları,