Arbery Davası: Üç beyaz sanık cinayetten suçlu bulundu

25 Kas 2021

ABD’nin Georgia Eyaletinde geçtiğimiz yıl koşu yaparken katledilen siyah Ahmaud Arbery davasında karar açıklandı. Jüri "meşru müdafaa" savunmasını reddetti 

ABD'de Ahmaud Arbery davası 24 Kasım  2021'de karara bağlandı. 10 saatlik bir istişarenin ardından karara varan jüri, beyaz sanıklar Greg McMichael, oğlu Travis McMichael ve komşuları William Roddie Bryan’ı suçlu buldu. Üç sanık ömür boyu hapis cezası alma ihtimaliyle karşı karşıya.

VOA'nın haberine göre kararın açıklanmasının ardından Ahmaud Arbery’nin babası Marcus Arbery gözyaşlarını tutamadı. Gözü yaşlı baba mahkeme salonu dışında toplanan destekçilerine öldürülen oğlu için “koşmak ve hayal etmekten başka hiçbir şey yapmadı” dedi.

Arbery’nin babasını temsil eden avukat Ben Crump da “Ahmaud’un ruhu onu linç etmek isteyenleri yendi” ifadelerini kullandı.

Jüri bir siyah erkek ve 11 beyaz erkek ve kadından oluşan jürünün verdiği kararın ardından mahkeme salonu dışında toplanan destekçilere seslenen Arbery’nin annesi Wanda Cooper-Jones da “Uzun bir mücadele oldu. Zor bir mücadeleydi. Ama Tanrı iyidir. Şimdi oğlum huzur içinde uyuyacak” dedi.

Şubat 2020

Şubat 2020'de Georgia eyaletinin liman şehri Brunswick’te yaşanan olayda, beyaz Greg McMichael ve Travis McMichael, yanlarına silahlarını alarak 25 yaşındaki siyah Ahmaud Arbery’nin araçla peşinden gitmiş, komşuları Bryan da onlara katılarak Travis McMichael’ın, Arbery’yi vurarak öldürdüğü anları cep telefonuyla kaydetmişti.

Baba-oğul polise Arbery’nin adaletten kaçan bir soyguncu olduğundan şüphe ettiklerini söylemişti.

Ancak iddia makamı, beyaz baba-oğulun can kaybıyla sonuçlanan gerginliği kışkırttığını ve Arbery’nin olayın gerçekleştiği mahallede, bir suç işlediğine ilişkin delilin olmadığını savundu.

Dava, ABD’de ırk temelli adaletsizlik tartışmasının bir parçası olarak görülüyordu. 

Biden'dan açıklama

ABD Başkanı Joseph (Joe) Biden davayı değerlendirdiği açıklamasında, cinayetin, ırksal adalet için mücadelede ne kadar yapılması gereken şeyler olduğunu gösterdiğini; ancak jüri kararının Amerika’da cezai adalet sisteminin görevini yerine getirdiğini gösterdiğini belirtti.

Biden “Kimsenin ten rengi yüzünden şiddetin hedefi olmaktan korkmadığı birlik içinde bir geleceğin inşa edilmesine yönelik kararlılığımızı teyit etmeliyiz” dedi.

Yasa kaldırıldı

Georgia eyaletinde o dönem Amerikan İç Savaşı’ndan kalma olan ve vatandaşların şüphelileri yakalayıp polise teslim etmesine imkan veren yasa yürürlükteydi. Söz konusu eyalet yasası Arbery cinayetinin ardından kaldırılmıştı. 

BRUNSWICK 


Etiketler : Ahmaud Arbery davası,