Aydın'da zeytin festivaline maden şirketi sponsor oldu

19 Kas 2021

Aydın'da doğayı katleden maden şirketinin zeytin festivaline sponsor olması tepkilere neden oldu.

Muğla Milas ilçesinde düzenlenen zeytin festivaline Yeniköy-Kemerköy Termik Santral işleten firmanın sponsor olmasından sonra benzer bir durum da Aydın’da yaşandı.

Çine ilçesinde düzenlenecek olan “1’inci Çine Uluslararası Organik Memecik Zeytin ve Zeytinyağı Festivali”ne bölgede bir çok ekolojik yıkıma neden olan Kaltun Madencilik sponsor oldu.

Aydın Büyükşehir ve Çine belediyeleri tarafından yapılacak festivale maden firmasının sponsor olması tepkilere neden oldu.

Konuya ilişkin Aydın Çevre ve Ekoloji Platformu ile Çine Yaşam Platformu ortak yazılı açıklama yayınladı.

İkinci kez

Festivalin sadece Memecik zeytini türünün tanıtımı için değil, zeytin ağacının anlamı açısından da önemli olduğuna değinilen açıklamada, “Nitekim zeytin için yapılan festival, ölmez ağacının bolluğunu, bereketini, barışı simgeler; doğaya ve insanlık kültürüne kattıklarını gelecek kuşaklara aktarır. Böylesi bir festivali sevgiyle ve coşkuyla karşılamamak mümkün değil. Ancak  bu festivale, ölmez ağacını öldürenler sponsor oluyor! Maalesef bu Festival'in sponsoru Kaltun Madencilik. Festival'in tanıtım afişinde Büyükşehir Belediye Başkanı ile Çine Belediye Başkanı'nın isimlerinden evvel Güney Ege Zeytinciler Derneği Başkanı unvanıyla madenci Osman Aydın'ın ismi yazılmış. Başka bir afişte de Mehmet Zengin Köfte'nin ismini görüyoruz. Onun sahibi de bizi yine Kaltun Maden'e götürüyor” ifadelerine yer verildi.

Sponsoru doğa katilleri

Belediyelerin sponsorluk çıkarıyla Kabalar, Söğütçük, Harımcık'taki maden ocaklarında zeytinleri yok edenlerle ortak iş yapmasına tepki gösterilen açıklamada,“Gökbel'deki maden ocaklarıyla ormanları ve su kaynaklarını talan edenleri! Sadece RES Projesi için dahi 160 bin çam ve zeytin ağacını kesenleri! Çine'deki maden işçilerinin slikozis hastası olmasına neden olup işçileri nefessiz bırakanları! Madenci şirket, bu festivale sponsor olarak hayat ağacının simgelediği bütün pozitif değerleri kendine mal ederek yaşama kasteden faaliyetlerini, yaşam simgelerinin arkasına saklayıp sürdürmek istiyor. Doğa katili sermaye gruplarının, kamuoyunda kirlenen imajlarını bu türden organizasyonlarla düzeltme çabasından başka bir şey değil” diye belirtti.

Maden şirketinin bu festivale sponsor olmasını protesto ettikleri vurgulanan açıklamada, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Çine Belediyesi başkanlarına, maden şirketinin sponsorluğuna son verme çağrısı yapıldı.

AYDIN


Etiketler : maden şirketi,