‘Aydınlığı kazanabiliriz’

19 Eyl 2021

‘Kumpas Davası’ olarak tanımlanan Kobanê Davası’nın 4’üncü duruşması yarın başlıyor. HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, davaya ilişkin ‘Karanlığı birlikte yendik, aydınlığı birlikte kazanabiliriz’ dedi

Yarın başlayacak olan 4’üncü duruşmanın çarşamba günleri dışında 2 hafta sürmesi bekleniyor. Sincan Cezaevi Kampüsü’nde 8 oturum sürecek olan duruşmada ilk günü, avukatların usule dair itirazlarda bulunuyor.

Davanın 4’üncü duruşması öncesi Mezopotamya Ajansı’na (MA) avukatları üzerinden değerlendirmede bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, şunları söyledi: “HDP’ye yönelik siyasi yargı operasyonu tüm hızı ve yoğunluğuyla devam ediyor. Partimize yönelik kapatma davası ve Kobanê Davası bu operasyonun 2 temel ayağı. Kobanê Davası ekseninde Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu halklarının tarihsel haklılığı ve DAİŞ vahşetine karşı yürüttüğü mücadele yargılanıyor. Bu haklı ve doğru mücadeleyi yaşamın her alanında savunduk. Bundan sonra da ister mahkeme kürsülerinde olsun ister başka platformlarda olsun bütün özgüvenimizle savunacağız.

Aydınlığı birlikte kazanacağız

Kurbanları katil, haklıları haksız ilan eden ve faşist zor aygıtlarıyla kirli manipülasyonlarla hakikati karartabileceğini sananlar, çok büyük yanıldıklarını görecekler. İnanıyorum ki bütün demokratik kamuoyu, halklarımız, kadınlar ve gençler demokratik direniş ve dayanışma ruhuyla Kobanê Davası karşısında duyarlılık sergileyecektir. Ortadoğu ve Rojava’da halklarımıza dayatılan karanlığı birlikte yendik, aydınlığı birlikte kazanabiliriz.”

‘Kumpas Davası’

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 isim hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması yarın görülecek. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen dava dosyasında sanık olarak yer alan 108 kişi, 29 ayrı suçlamayla 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680’er yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırısına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen protestolardan 6 yıl 3 ay sonra 3 bin 530 sayfa ve 324 klasörden oluşan iddianame, 30 Aralık 2020 tarihinde mahkemeye sunuldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6 yılda topladığı ve HDP tarafından “Kumpas Davası” olarak tanımlanan iddianame, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir hafta içinde 7 Ocak 2021’de kabul edildi.

Deniz Poyraz cinayeti

Davanın üçüncü duruşması, 14-25 Haziran tarihleri arasında 10 oturum şeklinde gerçekleşti. HDP İzmir il binasına yapılan saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle duruşmanın rengi değişti. Saldırı, mahkeme heyetinin “HDP binalarına neden hiç saldırı olmuyor?” sorusundan bir gün sonra yaşandı. Bu durum karşısında siyasetçiler yargılamanın hükümsüzlüğünü ifşa ederek, “Hızır Paşa’nın sofrasında oturanlar Pir Sultanları nasıl yargılar? Yargılayabilir mi?” sorusunu yöneltti

Zemo Ağgöz / Ankara-MA

 


Etiketler : Kobanê davası,