AYM'nin mazbata gaspına ‘yetkisi’ yokmuş

20 Kas 2020

AYM, Bağlar Belediyesi’nin seçilen ancak KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen tutuklu HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ceylan’ın başvurusuna ilişkin 'yetkisizlik' gerekçesiyle kabul edilemez kararı verdi

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Belediyesi’nin seçilmiş belediye eşbaşkanı Zeyyat Ceylan’ın Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) görevinden ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatasının verilmemesine dair başvurusunda karar çıktı. AYM tarafından verilen kararda, Ceylan’ın başvurusu “yetkisizlik” gerekçesiyle kabul edilmez bulundu.

Karar, YSK kararlarının Anayasa'nın 79. maddesinin ikinci fıkrası gereği yargı denetimi dışında bırakılması gerekçesine dayandırıldı. Bu nedenle, “yetkisizlik nedeniyle kabul edilemez olduğuna” karar verildi.

6 belediye başkanına KHK'li diye mazbata verilmedi 

Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde YSK kararıyla, KHK ile kamu görevlerinden ihraç edildikleri gerekçesiyle seçilen 6 HDP’li belediye eşbaşkanının mazbatasını vermemiş, mazbatalar ikinci en çok oyu alan yani kaybeden adaya verilmişti. YSK’nin kararını “tuzak” olarak değerlendiren HDP’nin seçim sonucunda kazandığı 6 belediye başkanlığına AKP’li isimler getirilmişti. HDP tarafından YSK’ye iki kez yapılan olağanüstü başvuru ise reddedilmişti.

Bunun üzerine HDP Hukuk Komisyonu tarafından mazbataları verilmeyen eşbaşkanlar için Anayasa Mahkemesi’ne Mayıs 2019’da başvuru yapılmıştı. Başvuruda, “kamu hizmetinden yasaklılık hâlinin mutlak surette mahkeme kararına dayanması gerektiğini, aday listesinin kesinleşmesinden ve seçimin gerçekleşmesinden sonra başvurucunun adaylığını kabul etmeyen YSK'nin yetkisini aştığı” kaydedilmişti.

Başvuruda, mazbataların verilmemesiyle seçmen iradesinin yok sayıldığı, itirazların YSK tarafından da reddedilmesiyle birlikte yaşanan hukuksuzlukla ilgili başvurulabilecek bir yargı yolu bulunmadığı gerekçesiyle serbest seçim, adil yargılanma ve özel hayata saygı hakları ile eşitlik ilkesinin ihlal edildiği savunulmuştu.

Mazbatası verilmeyen Ceylan, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanlık görevini yürütürken, 30 Ekim tarihinde tutuklandı.

ANKARA

 

 


Etiketler : yetkisizlik, Zeyyat Ceylan, Mazbata, Anayasa Mahkemesi, KHK,