'Ayrım gözetilmeksizin herkes serbest bırakılmalı'

08 Nis 2020

Çıkarılmak istenen infaz düzenlemesinde siyasi tutukluların kapsam dışı bırakılmasına tepki gösteren tutuklu yakınları, cezaevlerinde kalan tutukluların virüse karşı korumasız olduğunu belirterek, "Herkes serbest bırakılmalı" dedi

Cezaevlerinde bulunan binlece tutuklu koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tehdit altında. AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin, Adalet Komisyonu’nda kabul edilmesi ardından Meclis Genel Kurulu’nda başlayan görüşmeleri devam ediyor. Meclis'ten geçmesi halinde 90 bin kişiye tahliye yolu açılırken, siyasi tutuklular kapsam dışı bırakılacak. Mezopotamya Ajansı'ndan Emrullah Acar'ın haberine göre, bu duruma tepki gösteren tutuklu yakınları, adalet sisteminin eşit uygulanmasını istiyor.

'Yıkıcı değil, yapıcı olun'

Konya Ereğli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan İbrahim Sütcü’nün annesi Nazife Sütcü, oğlunun 6 yıldır cezaevinde olduğunu, son 7 aydır tek başına hücrede tutulduğunu belirtti. Sütçü, “Oğlum tecrit altında tutuluyor, işkenceye maruz kalıyor. Bir öğrenciye niye bu muamele uygulanıyor. Okuyan bilinçli insanlara işkence ediyorlar. Hırsızları, gaspçıları da bırakıyorlar” diyerek tepki gösterdi. Hükümet seslenen Sütcü, “Cezaevlerinden cenazeler çıkmadan herkes serbest bırakılsın. Koronavirüs ayrımcılık yapmadan herkesi öldürecek, ölülerden sorumlu olacaksınız. Çocuklarımızın katili olmayın, sen devletsin yapıcı olmak zorundasın, yıkıcı olamazsın” dedi.

'Endişelerimiz daha da artıyor'

Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Abdülaziz Özdemir’in kardeşi Gülistan Özdemir, ağabeyinin 27 yıldır cezaevinde ve onlarca sağlık sorunu olduğunu söyledi. Endişelerini dile getiren Özdemir, “Cezaevi koşulları yaşı ve hastalıkları direncini çok zayıflatmış. Daha önce sağlıklı bir tedavi göremezken, bu süreçte tedavi tamamen kesiliyor. Ve hastalıkların ağırlaşması kaçınılmazdır. Bu da bizi korkutuyor. Avukatı aracılığıyla tahliyesi için başvuruda bulunduk. Bu ayrımcı pakete bakınca endişelerimiz daha da artıyor” diye konuştu.

Vicdansızlık

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutulan 4 yıldır tutuklu olan gazeteci Dilan Oynaş’ın babası Abdülvahap Oynaş, “Koronavirüsten kaynaklı çocuklarımızın başına geleceklerden devlet sorumludur” diyerek, İnfaz yasasında eşitlik talep etti. Siyasi tutukluların tahliye edilmesi çağrısında bulunan Oynaş, “Kadınları öldüren, katiller, hırsızlar faydalanacak ama benim kızım faydalanmayacak. Onlara ‘terör suçlusu’ demek, vicdandan yoksunluktur” diye seslendi.

'Tutuklular virüse karşı korumasız'

Afyon T Tipi Cezaevi’nde tutulan üniversite öğrencisi Cihat Oğraş’ın ağabeyi Vedat Oğraş, cezaevlerindeki hijyen ve temizlik sıkıntısına dikkati çekerek, “Virüsün kalabalık, sağlıklı beslenme, hijyen gibi temel ihtiyaçlardan yoksun cezaevlerine sıçramaması mümkün değil. Havalandırma ve toplu olarak kullanılan alanlar yetersiz, koğuşlar ise son derece kalabalık ve kapalı yerlerdir. Yeterli ve dengeli beslenememe nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin bağışıklık sistemi de son derece zayıftır. Cezaevlerinde kalan tutuklular virüse karşı korumasız. Bir an önce ayrım gözetilmeksizin herkes serbest bırakılmalı” şeklinde konuştu.

'Siyasi tutuklular da dahil edilmeli'

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan Tiroid kanseri hastası Cihat Özdemir’in ablası Elif Özdemir, “Devlet kendisine karşı işlendiğini iddia ettiği suçları af edebilir” diyerek, şunları söyledi: “Birçok hükümet tedbir kararları kapsamında cezaevlerinde tutulan tutukluları serbest bırakıyor. Devlete karşı işlendiği iddia edilen suçlar değil, kişilere karşı işlenen suçlar affedilecek. Kişisel suçlarda ancak kişiler affedebilir. Devlet kendisine karşı işlenen suçları affedebilir. Bir düzenleme yapılacaksa, buna siyasi tutuklularda dahil edilmeli ve eşitlik ilkesine uyulmalı.”

ANKARA


Etiketler : İnfaz yasası, 3. Yargı paketi, Tutuklu yakınları,