Azerbaycan ve Türkiye için tasarı

23 Eki 2020

ABD’de bir grup senatör sundukları tasarıda, Dışişleri Bakanı Pompeo’dan 'Azerbaycan ve Türkiye’nin hem Güney Kafkasya’daki hem de kendi içlerindeki insan hakları ihlallerini' ayrıntılı şekilde anlatması talebinde bulundu

ABD’de Demokrat Senatör Bob Menendez’in öncülüğünde bir grup senatör sundukları iki tasarıda, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan “Azerbaycan ve Türkiye’nin hem Güney Kafkasya’daki hem de kendi içlerindeki insan hakları ihlallerini” ayrıntılı bir şekilde anlatması talebinde bulundu.

Senatörler Bob Menendez, Chris Van Hollen, Bob Casey Jr, Ed Markey, Dick Durbin, Cory Booker ve Jack Reed’in imzaları bulunuyor. “Azerbaycan’ın Türkiye’den aldığı tam destekle, yerleşim yerlerine saldırdığı, yüzlerce sivilin bu saldırılarda öldüğü ve yaralandığı, Dağlık Karabağ nüfusunun yarısından fazlasının göç etmek zorunda kaldığı” belirtildi.

Türkiye’nin Irak, Suriye ve Libya’da da insan hakkı ihlallerinde bulunduğu da kaydedilirken tasarıda “Türkiye hükümeti, silahlı kuvvetleri ve onunla bağlantılı gruplar ya da kişilerin Güney Kafkasya’da, Suriye’de, Libya’da ve Irak’ta işlediği iddia edilen insan hakları ihlallerine ilişkin tüm bilgilerin paylaşılması; ABD’nin güvenlik yardımının Güney Kafkasya, Suriye, Libya ya da Irak’ta kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bilginin paylaşılması; ABD yapımı F-16 savaş uçaklarının Türkiye tarafından Güney Kafkasya’da kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bilgi paylaşılması” istendi. Açıklamada, “Türkiye’nin bölgedeki şiddet örüntüsü Güney Kafkasya’dan Suriye, Irak ve Libya’ya uzanmaktadır. Hem Cumhurbaşkanı Aliyev hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi halklarını korkunç istismara uğratmıştır” ifadeleri yer aldı.

WASHINGTON


Etiketler : Azerbaycan, ABD,